Pałac Kotulińskich jak nowy

Zabytkowy obiekt otrzymał nagrodę za wzorowe przywrócenie do dawnej świetności

W XVI Edycji Konkursu „Modernizacja Roku” wśród nagrodzonych obiektów znalazł się Pałac Kotulińskich - odrestaurowany w Czechowicach-Dziedzicach gmach wraz z otoczeniem parkowym. Obecnie znajduje się tu luksusowy hotel i dwie restauracje, z których jedna powstała w budynku odtworzonym od fundamentów na podstawie starych planów. Rezydencja stała się prawdziwą perełką architektoniczną, a park przypomina ten sprzed blisko trzech wieków.

Obiekt otrzymał też nagrodę specjalną od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej za przystosowanie zespołu pałacowo-parkowego do potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych.

Nagrodzeni zostali tym samym wykonawcy prac budowlanych, projektowych i konserwatorskich: ZAP Pracownia Projektowa Zofia i Piotr Wawrzyńczyk z Bielska Białej; Firma P.P.U.H. AKCES Brunon Kieloch z Czechowic-Dziedzic; Zakład Tynkarsko-Sztukatorski „LINIA” Wiesław Mrowiec z Trzebini.

"Pałac Kotulińskich" to XVIII-wieczny zespół pałacowo-parkowy usytuowany w dzielnicy Bażaniec w Czechowicach-Dziedzicach. Obok głównego kompleksu zabudowań znajduje się tu także m.in. kręgielnia. Późnobarokowy park położony tuż przy Pałacu Kotulińskich, został zaprojektowany na planie prostokąta. Znajduje się w rejestrze założeń ogrodowych w Polsce. W parku można podziwiać kilka okazałych drzewostanów: dwa wiązy szypułkowe, buki pospolite, dęby szypułkowe, graby pospolite i klony polne. Od frontu pałacu wysadzono lipy drobnolistne.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Więcej nowości

Reklama