Film o Paktofonice od piątku w kinach

Film w reżyserii Leszka Dawida "Jesteś Bogiem" wejdzie do polskich kin 21września. Opowiada on historię grupy Paktofonika, która pod koniec lat 90. była jednym z popularniejszych zespołów w Polsce.

Bohaterami filmu są trzej założyciele hip-hopowego zespołu Paktofonika z Mikołowa i Katowic - Rahim (Sebastian Salbert), Fokus (Wojciech Alszer) i Magik (Piotr Łuszcz). Paktofonika powstała w 1998 roku, a rozwiązano ją w 2003 roku, w niespełna trzy lata po samobójczej śmierci Magika. 21 marca 2003 roku zespół zagrał pożegnalny koncert w Spodku w Katowicach.

Rok po śmierci Magika, historią Paktofoniki zainteresował się scenarzysta Maciej Pisuk, który nosił się z zamiarem ekranizacji życia młodych członków zespołu. Pierwsze jego rozmowy z Salbertem i Alszerem nie przyniosły efektów.

"Mieliśmy bardzo długą rozmowę, pełną wątpliwości. Nie dziwię się, bo trzeba pamiętać, że to było mniej więcej rok po śmierci Magika, kiedy Fokus i Rahim byli atakowani przez media. Dokładnie przewidywałem taką sytuację, że oto pojawia się kolejny facet z Warszawy, który chce pogrzać się w cieple ich sławy, chce zarobić swoje kilka złotych na tej historii. Rozumiałem, że taki może być odbiór mojej osoby. Był długi proces, kiedy przekonywaliśmy się do siebie nawzajem. Skończyło się to wielką przyjaźnią, która trwa do dziś" - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej Pisuk.

Na podstawie rozmów z rodziną Łuszcza oraz z pozostałymi członkami zespołu, w 2008 roku Pisuk wydał książkę "Paktofonika - Przewodnik Krytyki Politycznej", na podstawie której Dawid wyreżyserował film "Jesteś Bogiem".

"Przeczytałem książkę zanim poznałem Maćka Pisuka. Ta historia mnie poruszyła, dlatego chciałem zgłębić ten temat. Kontakt z Maćkiem wynikał nie z tego, że chciałem zrobić ten film tylko dlatego, że czasami jak doświadczysz czegoś, co cię dotknie, to musisz coś z tym zrobić, pogadać z kimś o tym" - powiedział Dawid.

Oprawę muzyczną filmu tworzą utwory zespołu Paktofonika, który wydał dwa albumy. Pierwszym była płyta "Kinematografia" wydana w 2000 roku, na której znajduje się najbardziej znany utwór tej grupy "Jestem Bogiem". Kolejną płytę "Archiwum Kinematografii" wydano w 2002 roku.

W "Jesteś Bogiem" główne role zagrali: Marcin Kowalczyk (Magik), Dawid Ogrodnik (Rahim), Tomasz Schuchardt (Fokus). W filmie wzięli udział także: Katarzyna Wajda, Arkadiusz Jakubik, Marcin Dorociński i Przemysław Bluszcz.

"Ważne było, aby dobrze dobrać trójkę aktorów. Pokazać, że członkowie Paktofoniki się przyjaźnią. Ciężko to zagrać z człowiekiem totalnie nieznanym. Z Dawidem i Marcinem znaliśmy się już wcześniej, razem studiowaliśmy. Myślę, że Leszek celowo wybrał chłopaków z jednej szkoły. Dzięki temu mieliśmy jeden szczebel mniej do przejścia w przygotowaniach do ról. Etap samego poznania się mieliśmy za sobą, mogliśmy normalnie rozmawiać o tym projekcie, na którym nam bardzo zależało" - powiedział we wtorek Schuchardt.

Pierwszy pokaz filmu "Jesteś Bogiem" odbył się w maju na 37. Gdynia Film Festival, gdzie obsypano obraz nagrodami. Ze statuetką w ręku wyjechał z Gdyni Dawid nagrodzony w kategorii "debiut lub drugi film", Kowalczyk - laureat kategorii "profesjonalny debiut aktorski", Ogrodnik i Schuchardt nagrodzeni ex aequo w kategorii "drugoplanowa rola męska". W Gdyni film otrzymał także nagrodę dziennikarzy, a Dawid dostał nagrodę Internautów Wirtualnej Polski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Więcej nowości

Reklama