Nowy festiwal teatralny, tym razem dla dzieci - Festiwal Spektakli dla Dzieci "Na ziarnku grochu" rozpocznie się 1 października w Polkowicach (Dolnośląskie).
Tym samym impreza dołączy do dwóch innych festiwalu poświęconych teatrowi, które odbywają się w tym mieście: Polkowickie Dni Teatru "Oblicza Teatru" i Jesienne Spotkania Teatralne "Po co komu Teatr?". Organizatorem wszystkich tych wydarzeń jest Polkowickie Centrum Animacji.
Jak poinformowała PAP Agnieszka Błaszczyk z Polkowickiego Centrum Animacji, Festiwal Spektakli dla Dzieci "Na ziarnku grochu" ma charakter edukacyjny.
"Chcemy pokazywać najmłodszym wartościowe, atrakcyjne przedstawienia i w ten sposób wykształcić w nich umiejętność świadomego odbioru teatru" - wyjaśnił z kolei Andrzej Wierdak, dyrektor Polkowickiego Centrum Animacji Andrzej Wierdak.
W ciągu trzech dni, od 1 do 3 października, dzieci obejrzą trzy spektakle, każdy wystawiany będzie trzykrotnie jednego dnia; tak, by jak najwięcej młodych teatromanów, mogło je zobaczyć.
Na rozpoczęcie imprezy najmłodsi poznają przygody "Czerwonego Kapturka", w zabawnej interpretacji trzech aktorów z lubelskiej Kompanii "Teatr". Następnego dnia widzowie wcielą się w role przysięgłych w procesie pewnej sympatycznej Muchy, która stanie przed owadzim sądem. To przedstawienie zaprezentuje Teatr Rozrywki Trójkąt z Zielonej Góry.
Festiwal zakończy spektakl "Bajki z Jelonkiem" Zdrojowego Teatru Animacji, zrealizowany techniką "czarnego teatru", która polega na umiejętnym oświetleniu sceny tak, że animatorzy lalek są niewidoczni dla publiczności.
Po obejrzeniu wszystkich przedstawień dzieci wybiorą drogą głosowania swój ulubiony spektakl. "Jesteśmy niezmiernie ciekawi, która bajka najbardziej przypadnie najmłodszym teatromanom do gustu" - dodał Wierdak. Dodał, że dla dzieci, które na kuponie plebiscytowym najpiękniej uzasadnią swój wybór, będą atrakcyjne nagrody rzeczowe.
W ramach festiwalu zorganizowany zostanie także konkurs plastyczny "Mój ulubiony bohater".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?