Orzeł już poprawiony

W związku z uwagami dotyczącymi nieścisłości historycznych zauważonych przez internautów w trailerze „Bitwy pod Wiedniem” Aleksandro Leone, producent filmu, wydał oświadczenie, w którym wyjaśnia powody użycia obecnego godła Polski i krzyża Jana Pawła II.

Według producenta umieszczenie na fladze niesionej przez husarię w filmie  współczesnego godła ma być „pomóc zagranicznemu widzowi w skojarzeniu wojska Jana III Sobieskiego z Polską”. „To samo dotyczy krzyża, który towarzyszy Markowi z Aviano przez cały film. Jest to krzyż Jana Pawła II, którego użycie w filmie ma znaczenie symboliczne dla mnie i dla reżysera filmu. Chcieliśmy w ten sposób złożyć hołd papieżowi, który dokonał beatyfikacji Marka z Aviano.” – czytamy w oświadczeniu Aleksandro Leone.  

„Krzyż i flaga są pewnymi elementami, które nie są zgodne z prawdą historyczną, jednak ich zastosowanie było celowe i miało na uwadze promocję Polski na świecie, a nie zadowolenie historyków w kraju. Z tego samego powodu, nigdy nie mieliśmy wątpliwości, że husaria ma się pojawić w bitwie ze skrzydłami, nawet jeśli mija się to z faktami. To nie jest film, który ukaże się tylko w Polsce… został przygotowany dla widzów w różnych krajach, aby skojarzyli współczesną Polskę ze zwycięstwem i potęgą…” - wyjaśnia producent.

Leone przyznaje, że na fladze orzeł patrzył w przeciwnym kierunku niż powinien. „Za to oczywiście, jako polski producent filmu, czuję się odpowiedzialny i przepraszam wszystkich Polaków.”

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama