Z mitologią w świat antyku

Wystawa łączy archeologię i rzeźbę ze starożytnej Grecji i Rzymu ze sztuką ostatnich dwóch stuleci, głównie malarstwa i grafiki, nawiązujących tematycznie do antyku.

Z mitologią w świat antyku   ks. Zbigniew Niemirski/GN Z mitologią w świat antyku
Celem ekspozycji jest przybliżenie młodzieży szkolnej oraz wszystkim zainteresowanym życia codziennego, kultury, sztuki oraz mitologii starożytnych Greków i Rzymian
– W założeniu jest to wystawa edukacyjna, ale na pewno będzie atrakcyjna dla każdego widza – mówiła podczas otwarcia nowej ekspozycji Paulina Szymalak, komisarz w dziedzinie sztuki.  W dziedzinie archeologii komisarzem wystawy jest Agnieszka Kozdęba.

Ekspozycję „Z mitologią w świat antyku” można oglądać do końca grudnia w radomskim muzeum Jacka Malczewskiego, a co szczególnie ważne dla  nauczycieli i uczniów, dopełniają ją lekcje muzealne. Pozwolą one profilować zwiedzanie na przykład pod kątem literatury i kultury, z nawiązaniem do mitologii, bądź historii z archeologią, bądź warsztatów rzeźbiarskich.

– Celem naszej ekspozycji jest przybliżenie młodzieży szkolnej oraz wszystkim zainteresowanym życia codziennego, kultury, sztuki oraz mitologii starożytnych Greków i Rzymian. Na wystawie pokazujemy starożytne zabytki, kopie antycznych pierwowzorów oraz sztukę polską od początku XIX do połowy XX w. Ekspozycja ukazuje wzajemne relacje i związki pomiędzy zabytkami okresu starożytnego a pracami plastycznymi inspirowanymi wierzeniami, życiem codziennym, architekturą i kulturą antyku – wyjaśnia dyrektor muzeum Adam Zieleziński.

Prezentowane na wystawie dzieła pochodzą ze zbiorów miejscowego muzeum oraz zostały wypożyczone między innymi z oddziałów Muzeum Narodowego w Warszawie, Kielcach, Krakowie i Szczecinie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama