Wystawa łączy archeologię i rzeźbę ze starożytnej Grecji i Rzymu ze sztuką ostatnich dwóch stuleci, głównie malarstwa i grafiki, nawiązujących tematycznie do antyku.
ks. Zbigniew Niemirski/GN
Z mitologią w świat antyku
Celem ekspozycji jest przybliżenie młodzieży szkolnej oraz wszystkim zainteresowanym życia codziennego, kultury, sztuki oraz mitologii starożytnych Greków i Rzymian
– W założeniu jest to wystawa edukacyjna, ale na pewno będzie atrakcyjna dla każdego widza – mówiła podczas otwarcia nowej ekspozycji Paulina Szymalak, komisarz w dziedzinie sztuki. W dziedzinie archeologii komisarzem wystawy jest Agnieszka Kozdęba.
Ekspozycję „Z mitologią w świat antyku” można oglądać do końca grudnia w radomskim muzeum Jacka Malczewskiego, a co szczególnie ważne dla nauczycieli i uczniów, dopełniają ją lekcje muzealne. Pozwolą one profilować zwiedzanie na przykład pod kątem literatury i kultury, z nawiązaniem do mitologii, bądź historii z archeologią, bądź warsztatów rzeźbiarskich.
– Celem naszej ekspozycji jest przybliżenie młodzieży szkolnej oraz wszystkim zainteresowanym życia codziennego, kultury, sztuki oraz mitologii starożytnych Greków i Rzymian. Na wystawie pokazujemy starożytne zabytki, kopie antycznych pierwowzorów oraz sztukę polską od początku XIX do połowy XX w. Ekspozycja ukazuje wzajemne relacje i związki pomiędzy zabytkami okresu starożytnego a pracami plastycznymi inspirowanymi wierzeniami, życiem codziennym, architekturą i kulturą antyku – wyjaśnia dyrektor muzeum Adam Zieleziński.
Prezentowane na wystawie dzieła pochodzą ze zbiorów miejscowego muzeum oraz zostały wypożyczone między innymi z oddziałów Muzeum Narodowego w Warszawie, Kielcach, Krakowie i Szczecinie.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.