Dostał Nobla po znajomości?

Chiński pisarz Mo Yan otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury dzięki przyjaźni z Goeranem Malmqvistem, członkiem Akademii Szwedzkiej, która przyznaje literackiego Nobla - twierdzi szwedzka telewizja SVT.

Redakcja kulturalna telewizji SVT dotarła do wydanej przez wydawnictwo z Szanghaju książki Goerana Malmqvista i jego żony Chen Wenfen. Autorem przedmowy do ich zbioru opowiadań jest tegoroczny Noblista Mo Yan. Pisarz ujawnia w niej swoją długoletnią przyjaźń z członkiem Akademii Szwedzkiej i jego żoną, pozytywnie ocenia ich dzieło.

Książka ukazała się w Chinach kilka miesięcy przed ogłoszeniem w październiku w Sztokholmie laureata literackiego Nobla.

Szwedzka telewizja nie uzyskała komentarza od Malmqvista.

Telewizja SVT ujawniła wcześniej, że Malmqvist jest autorem przekładu na język szwedzki dzieł noblisty, które zostaną wydane w Szwecji już po werdykcie Akademii Szwedzkiej. Według SVT to konflikt interesów, który jest niezgodny z etycznymi zasadami tej instytucji. Po tej informacji sekretarz Akademii Szwedzkiej Peter Englund powiedział, że Malmqvist zrzeknie się honorariów tłumacza.

Po ogłoszeniu nazwiska tegorocznego laureata literackiego Nobla Englund otwarcie przyznawał w wywiadach, że wpływ na decyzję Akademii Szwedzkiej o wyborze tegorocznego Noblisty miał znający biegle chiński Malmqvist.

Mo Yan został laureatem Nagrody Nobla za "wizyjny realizm łączący opowieści ludowe, historię i współczesność". W Polsce opublikowano dotąd dwie jego powieści - "Kraina wódki" i "Obfite piersi, pełne biodra".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama