Lyambiko wyróżniona Jazz Echo Preis

Niemiecka wokalistka jazzowa otrzymała Jazz Echo Preis, prestiżową nagrodę niemieckiego przemysłu muzycznego. Lyambiko zwyciężyła w kategorii "wokalistka roku". W grudniu piosenkarka wystąpi w Warszawie w ramach imprezy "Christmas Era Jazzu".

snowangeleye Lyambiko - Malaika

Przyznawana przez Deutsche Phono Akademie Jazz Echo Preis należy do jednych z najważniejszych europejskich nagród jazzowych. Określane mianem "niemieckiego Grammy" wyróżnienie otrzymują najlepsi twórcy indywidualni, zespoły, wydawnictwa i wydarzenia roku. Przyznawane jest przez międzynarodowe jury zarówno wykonawcom muzyki jazzowej i klasycznej, jak i rozrywkowej. Jej laureatami są m.in. Herbie Hancock, Diana Krall, Bobby McFerrin i Charlie Haden.

Lyambiko to jedna z najpopularniejszych wokalistek w Niemczech. Jej ostatnia płyta "Lyambiko sings Gershwin" (2012) jest najczęściej kupowanym wydawnictwem jazzowym na iTunes. Wychowana w muzycznej rodzinie piosenkarka od najmłodszych lat przesiąkała tradycją jazzu przełomu lat 30. i 40. W dzieciństwie uczyła się gry na saksofonie i klarnecie, jednak poświęciła się studiom wokalnym.

W 1999 roku przeprowadziła się z Greiz, miasta powiatowego we wschodnich Niemczech, do Berlina, gdzie występowała w miejscowych klubach jazzowych. Akompaniował jej zespół Lyambiko-Strange Fruit, nawiązujący nazwą do piosenki Billie Holiday. Dzięki wstawiennictwu wokalisty Marka Murphy'ego, w 2000 roku Lyambiko regularnie śpiewała w jednym z najpopularniejszych berlińskich klubów, A-Trane.

Zadebiutowała w 2002 roku płytą "Out Of This Mood". Od tego czasu wydała siedem krążków, w tym "Saffronia" poświęcony twórczości Niny Simone oraz "Lyambiko sings Gershwin" z utworami George'a i Iry Gershwinów.

Lyambiko wystąpi 6 grudnia w warszawskim Palladium w ramach imprezy "Christmas Era Jazzu".

«« | « | 1 | » | »»
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Autopromocja