Nowa płyta Włodka Pawlika

"Night in Calisia" - pod takim tytułem ukazała się nowa płyta polskiego pianisty jazzowego Włodka Pawlika. Na krążku gościnnie wystąpił również amerykański trębacz Randy Brecker.

"Night in Calisia" została nagrana w związku z obchodami 1850-lecia Kalisza a materiał został zamówiony u Pawlika przez Dyrektora Filharmonii Kaliskiej Adama Klocka.

"Night in Calisia" nawiązuje stylistycznie do klasycznej estetyki jazzowej. Nawet tytuły poszczególnych utworów - "Night in Calisia" i "Orienthology" - nawiązują do standardów be-bopowych jak "A Night in Tunisia" i "Ornithology".

"Tradycja jazzowa jest mi bardzo bliska, choć staram się nie inspirować nią przesadnie. Moim dawnym mistrzem jest McCoy Tyner. Imponowało mi zawsze to, co grał będąc członkiem zespołu Johna Coltrane'a" - powiedział Pawlik PAP.

Włodzimierz Pawlik to polski pianista jazzowy, kompozytor muzyki filmowej i pedagog. W jego dorobku artystycznym znajduje się 20 krążków. Skomponował muzykę do dziewięciu filmów, w tym do obrazu "Nightwatching" Petera Greenawaya. Od początku lat 90. dowodzone przez niego Włodek Pawlik Trio odnosi sukcesy w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Współpracuje także z amerykańskim zespołem Western Jazz Quartet. Ostatni krążek Pawlika to "Struny na Ziemi" z 2011 roku.

W nagraniu wziął udział amerykański trębacz i flugelhornista Randy Brecker, który na swoim koncie ma pracę z takimi muzykami jak Charles Mingus, zespołem Blood, Sweat and Tears, Frank Zappa i Bruce Springsteen. Wraz ze swoim bratem, saksofonistą Michaelem wszedł w pierwszy skład zespołu Blood, Sweat and Tears, z którego rodzeństwo odeszło po nagraniu debiutanckiego albumu "Child Is Father To The Man". Bracia Breckerowie współpracowali w grupach Dreams i Brecker Brothers do śmierci Michaela w 2007 r.

"To wspaniały muzyk, znamy się od dłuższego już czasu. Praca z artystą takiego pokroju jak Randy jest zawsze ogromną przyjemnością. Poznaliśmy się gdy przebywałem za granicą, w Niemczech, potem w Stanach Zjednoczonych. Wspólnie nagraliśmy albumy +Turtles+ i +Tykocin+" - dodał pianista.

AMPConcert Gary Guthman - Pierwszy Pocałunek - muzyka do filmu Rewers ,muzyka Włodek Pawlik

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Więcej nowości

Reklama