Gwiazda Ery Jazzu

Era Jazzu gościć będzie znakomitą jazzową wokalistkę, egzotyczną Niemkę, rodem z Tanzanii - zapowiada szef festiwalu Dionizy Piątkowski. Koncert Lyambiko odbędzie się 6 grudnia w sali Palladium w Warszawie.

Ixykakko LYAMBIKO The nearness of you

"Po świątecznych koncertach Diany Krall, Dionne Warwick, Dee Dee Bridgewater, Dianne Reeves - Era Jazzu ponownie gości wielką, jazzową wokalistkę Lyambiko - powiedział PAP Piątkowski.

Egzotyczne wokalistki takie jak Ayo, córka Nigeryjczyka i Romki z Rumunii; Malia, pochodząca z wschodnioafrykańskiej Malawi czy Lyambiko Niemka z Tanzanii, choć wychowane w Europie swoją egzotyką wzbudzają ogromne zainteresowanie publiczności i krytyków - podkreślił w rozmowie z PAP Piątkowski. Ceniona jest ich sztuka wokalna, pięknie brzmiące głosy, bogactwo interpretacji" - dodał.

Lyambiko urodziła się w 1978 r. w niemieckiej Turyngii w rodzinie o długich tradycjach muzycznych. Dziadek jej był w latach 30. muzykiem orkiestr marszowych w rodzinnej Tanzanii; ojciec wziętym śpiewakiem w etnicznych chórach oraz saksofonistą w licznych zespołach afrykańskich emigrantów w Niemczech.

Lyambiko w dzieciństwie uczyła się muzyki i gry na fortepianie oraz szybko i błyskotliwie opanowała sztukę wokalną. Jako nastolatka założyła swój pierwszy zespół folkowo-bluesowy, ale prawdziwą karierą rozpoczęła dopiero w 1999 roku, gdy przeniosła się do Berlina.

Studiując w akademii muzycznej sporo koncertowała z najróżniejszymi zespołami interpretując przede wszystkim jazzowe standardy. Zwrotem w karierze był autorski duet Lyambiko Strange Fruit oraz gościnne koncerty wraz z amerykańskim wokalistą Mark'em Murphym.

Autorski kwartet odbył koncerty w całej Europie a wraz z koncertami w USA przyniósł artystce kontrakt na realizację debiutanckiej płyty "Out Of This Mood". Bardzo dobre recenzje w Europie i w Stanach spowodowały zainteresowanie artystką, która w kolejnych swoich zespołach zrealizowała kilka ciekawych płyt ("Shades Of Delight", "Lyambiko", "Love and Then", "Inner Sense"). Utrzymane w stylistyce jazzowej ballady stały się pięknym wstępem do albumu "Saffronia" - muzycznego hołdu dla Niny Simone.

Najnowszy album wokalistki "Lyambiko Sings Gershwin" stał się jazzowym bestsellerem w Europie i otrzymał jedną z najważniejszych niemieckich nagród muzycznych - Echo Jazz 2011.

"Brawurowe interpretacje +I Got Rhyth+, +Summertime+ czy +Fascinating Rhythm" wraz świątecznymi standardami egzotyczna Lyambiko zaśpiewa na świątecznej gali Ery Jazzu w Warszawie - zapowiada Piątkowski.

Wokalistce towarzyszyć będą muzycy: Marque Lowenthal na pianinie, Robin Draganic na basie oraz Heinrich Koebberling na bębnach.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama