– Chcemy być blisko ludzi i ich spraw. Stąd nowi prezenterzy, nowe programy ze zmienioną trochę muzyką. Naprawdę warto nas słuchać – zachęca Edward Rudolf Donga, dyrektor rozgłośni Radio Plus Śląsk.
Przede wszystkim ruszył radiowy poranek. Do tej pory programy realizowane w Gliwicach pojawiały się dopiero po południu.
– Zaczynamy o godz. 6 :00 chcemy towarzyszyć ludziom do 9.30. Stawiamy na lokalność, a więc na informacje, które o poranku powinny trafić do każdego słuchacza – wyjaśnia Mariusz Masiarek, nowy prezenter, choć stary radiowiec. Przez 15 lat pracował w Radiu Katowice.
Kto o szóstej rano przestawi odbiornik na 96,2 FM, dowie się, jaka jest aktualna prognoza pogody, co najważniejszego się wydarzyło i o jakim ważnym wydarzeniu warto nie zapomnieć.
– Poranek to oczywiście również informacje o tym, co dzieje się na drodze. Doskonale wiemy, że o tej porze wielu słucha radia w samochodzie. Od nas usłyszy wszystko, o czym powinien wiedzieć, aby bezpiecznie dotrzeć do celu – zapewnia Roman Matysik, który również prowadzi poranny program. On także z radiem związany jest od wielu lat.
Poranek tworzony jest również przez słuchaczy. – Na antenie jesteśmy głosami całego zespołu, który przygotowuje program, a więc i reporterów, i realizatorów. Ale zapraszamy także słuchaczy do współtworzenia porannego programu. Telefon do studia: (32) 232 52 32 cały czas jest do ich dyspozycji. Niech dzwonią i mówią o tym, o czym powinni wiedzieć także inni kierowcy i słuchacze – zachęca Mariusz Masiarek. Kontakt także mailowy: poranek@plusslask.pl oraz przez Facebook.
Krzysztof Kosiński, redaktor naczelny Radia Plus Śląsk, w porannym programie widzi wielką szansę. – To ma być jeszcze bardziej radio lokalne, diecezjalne, tutejsze... Chcemy, aby słuchający nas wiedzieli, że mówimy o nich i dla nich, że jesteśmy wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Stawiamy na dużo większy kontakt ze słuchaczami. Mam nadzieję, że wkrótce o Radiu Plus będą mówić „moje radio” – podkreśla K. Kosiński.
Także program popołudniowy, nadawany od 15.00 do 20.00, uległ zmianom. – O 15.00 przedstawiamy to wszystko, co ważnego wydarzyło się w regionie i gdzie byli nasi reporterzy; o godz. 17 rozpoczyna się pasmo rozrywkowe z udziałem słuchaczy. To również informacje o tym, co warto wiedzieć, a zapraszają prezenterzy i nasi goście – poleca redaktor naczelny. Nieco inny charakter ma pasmo od godz. 19.
– To sprawy ważne i poważne. W studiu pojawiają się ciekawi goście, niezwykłe osobowości, a dla słuchaczy to także czas odpowiedzi na pytania, które ich nurtują – mówi K. Kosiński. Niezmienna pozostała pora modlitwy różańcowej – codziennie o godz. 22. Ruszyła także nowa strona internetowa rozgłośni: www.plusslask.pl.
Nie zapominamy o misji
Edward Rudolf Donga
dyrektor Radia Plus Śląsk
mówi: – Przy nowej ramówce nie zapominamy o tym,
co dla nas najważniejsze, o naszej misji.
Jesteśmy rozgłośnią katolicką, a z naszym programem chcemy trafić zarówno do wierzących, jak i tych, którzy ciągle szukają, mają wątpliwości i rozterki. Temu ma służyć czas antenowy od godz. 19. Chcemy poruszać wszystkie tematy – od sztuki, przez liturgię, etykę, literaturę, itd. To próba odpowiedzi na pytanie, jaki naprawdę jest nasz Kościół. Nie uciekamy od trudnych tematów, ale chcemy je pokazać obiektywnie.
Dziś większość mediów mówi o Kościele jednostronnie,
a kreowany obraz jest wyjątkowo ponury.
A przecież nie taka jest prawda, albo to niecała prawda.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.