Stała ekspozycja, której centralnym punktem będzie rękopis poematu Adama Mickiewicza, zostanie otwarta w 2016 r. w powstającym w kamienicy we wrocławskim Rynku Muzeum Pana Tadeusza. Przygotowanie ekspozycji będzie kosztowało ponad 15 mln zł.
Pomysł powołania Muzeum Pana Tadeusza narodził się w 2006 r. Przez trzy kolejne lata trwał remont Kamienicy Pod Złotym Słońcem, w której powstaje placówka. W tym roku zaś rozstrzygnięta konkurs na koncepcję ekspozycji stałej, której realizacja powinna rozpocząć się w 2013 r. Pomysłodawcami powstania muzeum są miasto Wrocław oraz Zakład Narodowy im. Ossolińskich.
Centralnym punktem ekspozycji będzie oryginalny rękopis "Pana Tadeusza", który od 1999 r. znajduje się w zbiorach Ossolineum. "Tekst Pana Tadeusza jest kopalnią tematów, zjawisk kulturowych, literackich i z dziedziny szeroko rozumiane sztuki. To pole dające możliwości olbrzymiej eksploatacji" - powiedziała w rozmowie z PAP kurator Muzeum Pana Tadeusza Małgorzata Orzeł.
Tekst mickiewiczowskiej epopei ma posłużyć organizatorom stałej ekspozycji jak punkt wyjścia do poruszania się po rożnych tematach związanych z literaturą, historią i kulturą XIX-wiecznej Polski. "Myślimy również o tym, żeby pokazać te zjawiska w szerszym, europejskim kontekście, na przykład wpływu niemieckiej literatury romantycznej na polską () Chcemy też zwrócić uwagę, co jest widoczne w pismach Mickiewicza, na myśl, że ówczesna Europa składała się z wielu narodów, z których każdy wnosił coś do jej wspólnego dziedzictwa" - mówiła Orzeł.
Ekspozycja będzie poświęcona przede wszystkim tekstom literacki w tym głównie twórczości romantyków. Oprócz rękopisu Pana Tadeusza znajdą się na niej prawdopodobnie również rękopisy Juliusza Słowackiego. Część ekspozycji będzie poświęcona Cyprianowi Kamilowi Norwidowi. Na wystawie najprawdopodobniej znajdą się również oryginalne rękopisy Aleksandra Fredry, którymi dysponuje Ossolineum.
Kurator zaznaczyła, że literatura będzie pokazywana w szerszym kontekście, na który złożą się eksponaty z innych dziedzin sztuki tamtego okresu. "Nie chcemy jeszcze zdradzać wszystkich szczegółów, ale mogę powiedzieć, że w muzeum będzie można zobaczyć rzeczy, których w żadnej inne palcówce nie może znaleźć" - mówiła.
Ekspozycja będzie miała charakter multimedialny i interaktywny. Znajdzie się tam też wiele propozycji dla dzieci. Wystawa będzie przystosowana dla osób niepełnosprawnych, w tym niewidomych i niedowidzących.
Koszt powstania ekspozycji stałej to ponad 15 mln zł. Wystawa ma zostać otwarta w 2016 r. Dotychczas w Kamienicy pod Złotym Słońcem były prezentowane wystawy czasowe. Znajdują się tam również gabinety poświęcone postaciom Jana i Jadwigi Nowak-Jeziorańskich oraz Władysława i Zofii Bartoszewskich.
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.