Baśń jest gatunkiem, który towarzyszy ludzkości od wieków. "Biblia", "Gilgamesz", "Odyseja", "Pańczatantra" – wszystkie te zabytki światowej literatury zawierają baśniowe motywy.
Wydawnictwo Warto Myliłby się jednak ten, kto uznałby baśnie za utwory, które powstały dawno, dawno temu. Wszak tego typu teksty tworzy się także i dziś, czego najlepszym dowodem „Paskuda & Co” – nowa, przeznaczona dla starszych czytelników książka Magdaleny Kozak oraz „Księżniczka i rycerz” - słuchowisko dla najmłodszych, zrealizowane na podstawie autorskiego spektaklu Teatru Dobrego Serca z Warszawy.
„Paskuda & Co” jest powieścią, ale nietypową. Każdy jej rozdział stanowi osobny epizod, który równie dobrze mógłby być kolejnym odcinkiem komediowego serialu, osadzonego w średniowiecznej scenerii.
Smok, strażnik i uwięziona w wieży księżniczka to główni bohaterowie tej humorystycznej opowieści. Te klasyczne, baśniowe postacie spotykamy także w „Księżniczce i rycerzu”, choć w nieco innych rolach.
Wydawnictwo Fabryka Słów Magdalena Kozak nieco sobie z rycerskiego etosu pokpiwa. Inteligentnie bawi się konwencją bajki magicznej, by dorosłego czytelnika - doskonale znającego przecież klasyczne baśnie - zaskoczyć czymś nowym. Twórcy „Księżniczki i rycerza” wyznaczyli sobie natomiast inny cel. Postanowili opowiedzieć najmłodszym o prawdziwych wartościach takich jak dobroć i miłość. Ich słuchowisko „w sposób pogodny i wolny od moralizatorstwa mówi o rzeczach pięknych i ważnych”, a przy tym pełne jest łatwo wpadających w ucho piosenek, które z pewnością spodobają się dzieciom.
Dla wszystkich, którzy ciekawi byli losów roztargnionego giermka Jerzyka, wróżki Magnolii, rycerza Miłosza (smażącego jajecznicę na pancerzu), uwięzionej księżniczki Miłki i złego rycerza Dragona, który mieszka za siódmym borem i za pomocą magii potrafi przemieniać się w smoka, miałem płytę CD, na której znalazło się słuchowisko oraz 6 pojawiających się w nim piosenek. Zadanie konkursowe było następujące: prosiłem o przesłanie biblijnego cytatu, w którym mowa o zamku. Płytę otrzymuje:
Kamila Borucka z Tomaszowa Lubelskiego
Gratuluję, nagrodę prześlemy pocztą.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...