Jagiellonka największą biblioteką cyfrową w kraju

Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa (JBC), tworzona przez Bibliotekę Jagiellońską w Krakowie, stała się największą biblioteką cyfrową w Polsce. Po dwóch latach istnienia placówka umożliwia dostęp do 183 tys. publikacji. Odwiedziło ją do tej pory 3,1 mln czytelników.

"W ramach tego projektu skanujemy przede wszystkim najcenniejsze zbiory biblioteki oraz czasopisma, które mogą ulec samozagładzie, bo są wydrukowane na tzw. kwaśnym papierze" - wyjaśnił PAP dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej prof. Zdzisław Pietrzyk.

Zabezpieczane, zakonserwowane i zdigitalizowane zostały obiekty należące do Narodowego Zasobu Bibliotecznego, w którego skład wchodzą zbiory bibliotek mające wyjątkową wartość i znaczenie dla dziedzictwa narodowego.

Drugą kategorię stanowią czasopisma ukazujące się po 1850 roku, od kiedy gazety zaczęto drukować na kwaśnym papierze. Po latach ulega on rozpadowi. Jak wyjaśnił dyr. Pietrzyk, z bogatego zbioru czasopism wyselekcjonowano tytuły najbardziej zniszczone, a jednocześnie najchętniej czytane oraz egzemplarze jedyne w kraju. Biblioteka Jagiellońska posiada 215 tytułów jedynych w Polsce egzemplarzy czasopism.

W bibliotece cyfrowej udostępniono m.in. reprodukcje cyfrowe obiektów należących do kolekcji zbiorów specjalnych z Oddziału Rękopisów, Starych Druków, Zbiorów Muzycznych, Graficznych i Kartograficznych oraz Wydawnictw Rzadkich.

Z tytułów gazet pochodzących z XIX i początku XX wieku zdigitalizowano m.in. "Dziennik Polski", "Gazetę Lwowską", "Gazetę Narodową", "Głos Narodu", "Nową Reformę", "Nowości Ilustrowane", "Słowo Polskie", "Sprawozdania Stenograficzne Sejmu Galicyjskiego".

Łącznie są to 1222 tomy czasopism oraz 1644 książek i jednostek zbiorów specjalnych.

Projekt trwający od 2010 roku uzyskał dofinansowanie w wysokości ponad 5 mln zł ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego kontynuacją jest przedsięwzięcie "Bezpieczne i kompleksowe udostępnianie zbiorów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Internecie" finansowane z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa jest liderem wśród bibliotek zrzeszonych w Federacji Bibliotek Cyfrowych (FBC). Zasoby przez nią udostępniane stanowią blisko 16 proc. wszystkich publikacji dostępnych za pośrednictwem FBC.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Więcej nowości

Reklama