Z Małopolski do Santiago

Pieszo z Małopolski do Santiago de Compostela - można wyruszać!. Dobiegły końca prace, dzięki którym małopolskie odcinki Drogi św. Jakuba mają bezpośrednie połączenie z europejską siecią pieszych szlaków pątniczych Camino de Santiago.

147 kilometrowy odcinek z Krakowa do Piekar Śl. połączył oznaczony żółtą muszlą szlak wzdłuż dawnej Drogi Królewskiej w południowo-wschodniej Polsce oraz na Śląsku.

Pierwsze „muszelki” i słupki znane wędrującym do grobu św. Jakuba Apostoła pojawiły się w okolicach Krakowa w 2008 r., na Małopolskiej Drodze św. Jakuba z Sandomierza pod Wawel. Na historyczne podstawy istnienia w średniowieczu ruchu pielgrzymów wzdłuż Wisły wskazywała w roku 1999 s. prof. Zofia Zdybicka z KUL, która zwróciła uwagę na ciąg średniowiecznych kościołów pw. św. Jakuba wzdłuż głównych traktów prowadzących przez Małopolskę, a zwłaszcza na tzw. Ruskim Trakcie z Kijowa przez Lublin i Sandomierz do Krakowa. Był to jeden z wariantów Drogi Królewskiej (Via Regia), która z czasem okrzepła w przebiegu zbliżonym do dzisiejszej autostrady A4.

Począwszy od lat 80-tych kolejne europejskie kraje zaczęły odtwarzać dawne szlaki, na które znów ruszają współcześni pielgrzymi. Obecnie każdego roku do Santiago de Compostela dochodzi ok. 200 tysięcy osób wyruszających z różnych zakątków Kontynentu.

Najpopularniejszy odcinek Camino, tzw. Szlak Francuski zaczynający się w Pirenejach liczy sobie 800 km długości. Od roku 2005 kolejne odcinki Drogi św. Jakuba powstają także w Polsce, począwszy od Drogi Dolnośląskiej z Głogowa do Zgorzelca (rok 2005).

Rok później wytyczony i oznakowany został dolnośląski odcinek szlaku wzdłuż Via Regia, nazywanej także Wysoką Drogą, z Brzegu przez Wrocław i Legnicę do Zgorzelca. W roku 2008 oznakowany został 90-kilometrowy fragment na Opolszczyźnie.

Na wschód od Wisły trasę opracował Paweł Plezia z PTTK w Ropczycach, a dzięki współpracy z tarnowskim oddziałem PTT oraz parafią św. Jakuba w Brzesku pierwszy małopolski odcinek Drogi św. Jakuba Via Regia został udostępniony w roku 2009. Po otwarciu szlaku na Podkarpaciu nieoznakowany pozostał jedynie fragment z Krakowa na Górny Śląsk.

W ostatnich miesiącach wytyczony i oznakowany został liczący 147 km pieszy szlak przez historyczną zachodnią Małopolskę, której część należy obecnie do województwa śląskiego.

Cała polska trasa Drogi św. Jakuba na Via Regia z Medyki do Zgorzelca to nieco ponad 900 km pieszego szlaku – dostępnego w dużej mierze także dla rowerzystów – oznakowanego symbolem żółtej muszli na niebieskim tle.

Na wrzesień 2013 r. planowana jest w Krakowie międzynarodowa konferencja organizacji zajmujących się Camino na Starym Kontynencie.

Więcej informacji o „szlaku muszli” w Polsce znaleźć można na stronie www.camino.net.pl .

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama