Bestsellery Empiku 2012 rozdane

Katarzyna Grochola, Danuta Wałęsowa, Agnieszka Chylińska, Artur Andrus i Szymon Hołownia - to niektórzy zdobywcy tytułu Bestsellery Empiku 2012. Wyniki plebiscytu ogłoszono we wtorek w Warszawie.

O wynikach plebiscytu Bestsellery Empiku decyduje publiczność, czyli odbiorcy, którzy w 190 salonach w całej Polsce oraz w sklepie internetowym kupowali książki, płyty, gry, czasopisma i filmy. W ten sposób w ciągu całego roku "zagłosowało" 30 milionów klientów. Wydawcy oraz twórcy 17 najpopularniejszych w ubiegłym roku produktów kultury i rozrywki odebrali statuetki Bestsellera Empiku 2012 w środę podczas uroczystej gali w Warszawie.

W kategorii "literatura polska" wygrała najnowsza powieść Katarzyny Grocholi "Houston, mamy problem". Tym samym pisarka zdobyła tytuł Bestsellera Empiku po raz szósty. Wśród "literatury obcej" bezkonkurencyjny okazał się natomiast pierwszy tom trylogii E.L. James "Pięćdziesiąt twarzy Greya", sąsiadujący na liście pretendentów do głównej nagrody z "Ciemniejszą stroną Greya".

W kategorii "literatura faktu" wygrała książka Danuty Wałęsy "Marzenia i tajemnice", która zdobyła tytuł Bestsellera Empiku także w zeszłym roku, po zaledwie miesięcznej obecności na rynku. W kategorii poradników także przytrafiła się powtórna wygrana: rok po roku zwyciężyła książka Sherry Argov "Dlaczego mężczyźni kochają zołzy".

W kategorii "humanistyka" powróciło nazwisko laureata z 2012 roku: Szymon Hołownia, który rok temu otrzymał statuetkę wspólnie z Marcinem Prokopem za książkę "Bóg, kasa i rock'n'roll" (w tym roku znów była ona jedną z pięciu najchętniej kupowanych książek w swojej kategorii), w tym roku wygrał książką "Last minute. 24h chrześcijaństwa na świecie". Wśród książek dla dzieci najlepiej sprzedawała się "Zezia i Giler" Agnieszki Chylińskiej, a w kategorii "literatura młodzieżowa" - trylogia Suzanne Collins "Igrzyska śmierci".

W kategorii "muzyka polska" wygrała płyta "Myśliwiecka" Artura Andrusa, w kategorii "muzyka zagraniczna" - płyta Adele "21", która zdobyła tytuł Bestsellera Empiku drugi rok z rzędu. W kategorii łączonej "jazz / muzyka poważna" pierwsze miejsce zajęła Diana Krall z płytą "Glad Rag Doll".

W kategorii "film polski" najlepiej sprzedawały się "Listy do M", wśród filmów zagranicznych - pierwsza część finału "Sagi Zmierzch: Przed świtem". Tytuł Bestsellera Empiku w kategorii "film familijny" to nominowany do Oscara w kategorii "najlepsza animacja" obraz "Merida Waleczna".

W dziedzinie "gier PC" rok 2012 należał do "Diablo 3", a wśród gier na konsole tytuł przypadł grze "FIFA 13". Listę zwycięzców wybranych przez klientów Empiku zamykają dwie kategorie prasowe. W pierwszej - "tygodnik" - zwyciężyło pismo "Newsweek", a w grupie miesięczników najchętniej kupowany był "Twój Styl".

Empik przyznał też własne nagrody. Nagroda Specjalna przypadła magazynowi "National Geographic" w 125. rocznicę powstania Towarzystwa i magazynu. Wydarzeniem Roku 2012 został natomiast przez ekspertów Empiku wybrany film "Jesteś Bogiem".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama