Rozpoczął się 41. Góralski Karnawał

50 grup kolędniczych z całej Polski weźmie udział w rozpoczynającym się w środę 41. Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej. W niedzielę na zakończenie imprezy zagra wybitny węgierski skrzypek Roby Lakatos.

Imprezę otworzył przejazd ludowych kapel zaprzęgami konnymi przez Bukowinę Tatrzańską. Wieczorem na deskach Domu Ludowego w Bukowinie odbędzie się sztuka teatralna w gwarze góralskiej zatytułowana "Zatraceniec" w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej.

Głównym karnawałowym wydarzeniem będzie wybór najlepszej grupy kolędniczej; zespoły przyjechały z całej Polski po wcześniejszych regionalnych eliminacjach. Jak wyjaśnia dyrektor Domu Ludowego Bartłomiej Koszarek, w każdym regionie Polski zachowały się odrębne zwyczaje związane z tzw. "odwiedzaniem po kolędzie".

"W niektórych regionach śpiewający pastorałki kolędnicy chodzą z misternie wykonaną gwiazdą, w innych z szopką lub turoniem, a w jeszcze innych kolędnicy wykonują w domach minispektakle prezentując tak zwane herody, w których śmierć i diabeł targują się o duszę króla. Są też kolędnicy prezentujący szopki kukiełkowe albo ubrani w słomiane czapki i maski draby wróżący szczęście i pomyślność w nowym roku." - wyjaśnia Koszarek.

Konkursy grup kolędniczych będą się odbywały od czwartku do soboty. Jedną z grup kolędniczych biorących udział w bukowiańskim karnawale są "Jaślikarze" z zespołu góralskiego "Zornica" z Zakopanego. Jak wyjaśnił członek zespołu Michał Pawlikowski - Cichowian, grupa zaprezentuje najstarszy, sięgający XIX wieku zwyczaj chodzenia z szopką, w której głównym bohaterem będzie osobliwy dziad rozbawiający swoimi występami publiczność.

W trakcie Karnawału, do Bukowiny Tatrzańskiej będą się także zjeżdżały zespoły góralskie z Podhala, aby rywalizować w konkursie tańca zbójnickiego i konkursie góralskiego tańca solowego.

Na niedzielę zaplanowano ogłoszenie wyników w 41. Góralskiego Karnawału, w którym głównym trofeum jest Złota Góralska Rozeta. Wieczorem tego dnia na scenie Domu Ludowego zaplanowano koncert wybitnego wirtuoza skrzypiec, węgierskiego Roma Robiego Lakatosa, zwanego "diabelskim skrzypkiem".

Góralskiemu Karnawałowi towarzyszyć będą widowiskowe wyścigi kumoterek, czyli zimowych zaprzęgów konnych. W ramach imprezy odbędzie się także Zimowa Wystawa Owczarków Podhalańskich, występy zespołów regionalnych. Ciekawym wydarzeniem będzie także wystawa grafik góralskiego artysty zmarłego w grudniu ub. r. Władysława Trebuni-Tutki.

Organizatorem Góralskiego Karnawału jest Bukowiańskie Centrum Kultury "Dom Ludowy". Historia góralskiego karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej sięga 1973 roku, kiedy to z inicjatywy folklorysty i ówczesnego prezesa Domu Ludowego, Józefa Koszarka po raz pierwszy zorganizowano międzyregionalny, a w latach następnych Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych.

Od 1996 roku Bukowina Tatrzańska została przyjęta do Międzynarodowej Federacji Miast Karnawałowych, największej na świecie organizacja promującej i chroniącej pamięć o festiwalach i paradach karnawałowych. Federacja zrzesza ponad 500 członków i organizacji reprezentujących 100 miast w 52 krajach, m.in. Rio de Janeiro.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama