Pokazy filmów francuskojęzycznych, koncerty, spotkania z pisarzami z całego świata piszącymi w języku francuskim znalazły się w programie tegorocznych obchodów Dni Frankofonii. Odbywać się one będą od 3 do 26 marca m.in. w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.
"W czasach, kiedy stwierdza się nieraz z ubolewaniem hegemonię języka angielskiego, wydaje mi się, że należy podkreślić znaczenie francuskojęzycznej wspólnoty na świecie, a także wartości, które tę wspólnotę jednoczą" - powiedział na konferencji prasowej w Warszawie ambasador Francji w Polsce, Pierre Buhler.
20 marca przypada Międzynarodowy Dzień Frankofonii. Ambasador jest zdania, że "świętowanie tego dnia ma szczególny sens w Polsce, która od wielu wieków jest krajem nacechowanym frankofilią, z głęboko zakorzenionym przywiązaniem do języka francuskiego".
W ramach obchodów w Polsce odbędą się pokazy filmów, koncerty i spotkania z francuskojęzycznymi autorami.
W każdy wtorek marca w warszawskim Kinie Lab będzie można zobaczyć dwa filmy francuskojęzyczne. Zostanie pokazane m.in. "Tango Libre" (2012) w reż. Frederica Fonteyne'a, które jest zwycięzcą Warszawskiego Festiwalu Filmowego. W ramach obchodów Dni Frankofonii zaplanowano też projekcje filmów z Francji, Rumunii, Luksemburga, Republiki Środkowoafrykańskiej, Szwajcarii, Czadu, Libanu i Kanady.
15 marca w warszawskim Kinie Muranów odbędzie się premiera francuskiej komedii romantycznej "Wspaniała" (2012) w reż. Regisa Roinsarda. Film, którego akcja rozgrywa się w latach 50. XX w., opowiada o młodej kobiecie marzącej o pracy sekretarki. Zawód ten był wówczas spełnieniem pragnień nowoczesnych Francuzek.
Podczas Dni Frankofonii będzie można wziąć udział w spotkaniu poetyckim z libańską poetką i redaktorką literackiego dziennika "Le Jour" Nadią Tueni, kanadyjskim poetą Emilem Nelliganem oraz poetą belgijskim Guy Goffettem. Spotkanie odbędzie się 8 marca w Instytucie Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Polskę odwiedzi też autor francuskich thrillerów Jean-Christophe Grange. Pisarz podczas spotkania 18 marca w Instytucie Francuskim w Warszawie opowie o właśnie wydanej w języku polskim jego książce "Pasażer".
W ramach obchodów odbędą się koncerty muzyki elektronicznej, folkowej i poezji śpiewanej. Francuski muzyk Arthur H śpiewać będzie poezję karaibską. Wystąpi zespół Mama Rosin, łączący muzykę francuskich emigrantów z Luizjany z bluesem i garażowym rock'n'rollem.
robin girod
Mama Rosin - le pistolet
Francuskie techno zaprezentuje duet Gesaffelstein i Brodinski, a francuską piosenkę - belgijska artystka Cloe Defossez.
Dni Frankofonii będą obchodzone także w innych polskich miastach. Więcej informacji na temat obchodów można znaleźć na stronie internetowej: www.frankofonia-polska.pl
Obchody frankofonii w Polsce zorganizowały ambasady w Polsce: Bułgarii, Kanady, Francji, Luksemburga, Libanu, Macedonii, Mołdawii, Demokratycznej Republiki Kongo, Rumunii i Szwajcarii oraz Przedstawicielstwo Walonia-Bruksela, Instytut Francuski w Polsce i Rumuński Instytut Kultury w Warszawie.
W skład Międzynarodowej Organizacji Frankofonii skupiającej rządy krajów francuskojęzycznych wchodzi obecnie 57 państw. Reprezentuje ona ponad 220 mln osób posługujących się na co dzień językiem francuskim; według szacunków w 2050 r. wspólnota będzie liczyć 700 mln osób, z czego cztery piąte zamieszkiwać będzie kontynent afrykański. Organizacja skupia także 20 państw o statusie obserwatorów, Polska jest jednym z nich.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?