Portishead wystąpi w Polsce

Portishead, jeden z najważniejszych brytyjskich zespołów triphopowych wystąpi 25 czerwca w hali ocynowni huty ArcelorMittal Poland w Krakowie. Koncert będzie zapowiedzią tegorocznej edycji festiwalu Sacrum Profanum, zaplanowanego na 14-21 września.

k0udelka Portishead - Wandering Star

W ocenie Filipa Berkowicza, dyrektora artystycznego festiwalu, występ Brytyjczyków będzie najpewniej jednym z najważniejszych wydarzeń koncertowych tego roku w naszym kraju.

"Jest zaledwie kilka zespołów, które na Festiwalu Sacrum Profanum musiały się pojawić. Portishead, który obecnie przygotowuje swój czwarty album studyjny, jest jednym z nich. Wyjątkowa formacja w wyjątkowym miejscu - hali ocynowni ArcelorMittal Poland" - podkreślił.

Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, zaznaczyła, że po raz pierwszy w historii festiwalu Sacrum Profanum, po dziesięciu zorganizowanych już edycjach, zdecydowano się zmodyfikować formułę wydarzenia. Teraz festiwal będą zapowiadać gwiazdy światowego formatu.

Zespół Portishead powstał w 1991 r. w Bristolu. Założyli go multiinstrumentalista Geoff Barrow i wokalistka Beth Gibbons, do których dołączył gitarzysta Adrian Utley. Historia zespołu zaczęła się od nagrania ścieżki dźwiękowej do filmu "To Kill A Dead Man". W 1994 r. wydali, przyjęty entuzjastycznie przez publiczność i krytyków, album "Dummy" zawierający m.in. przebój "Glory Box"). Kolejna, wydana w 1997 r. płyta "Portishead" (1997) nie przebiła sukcesu debiutanckiego albumu, ale ugruntowała mocną pozycję zespołu na światowej scenie muzycznej.

Rok później, po wydaniu płyty "Roseland NYC Live", zespół zawiesił działalność i muzycy powrócili do współpracy dopiero siedem lat później. W 2005 r. spotkali się, aby zagrać koncert na rzecz ofiar tsunami w Azji. W 2008 r. ukazał się ich ostatni do tej pory album "Third". Muzycy Portishead pracują teraz nad swoją czwartą studyjną płytą.

Krakowskiej publiczności znany jest gitarzysta grupy Adrian Utley. Dwa lata temu wystąpił na Festiwalu Sacrum Profanum w finałowym koncercie "Reich 75", a w ramach festiwalu Misteria Paschalia - wspólnie z Willem Gregorym z Goldfrapp - zaprezentował muzykę do niemego filmu Męczeństwo Joanny d'Arc.

Bilety na koncert Portishead w Krakowie trafią do sprzedaży w piątek 1 marca. Kosztują: 199 zł i 149 zł. Będzie je można kupić za pośrednictwem portalu www.eventim.pl oraz w trzech punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11).

Festiwal Sacrum Profanum to międzynarodowy projekt prezentujący muzykę XX wieku i najnowszą. Łączy muzykę poważną z innymi nurtami. Co roku program koncentruje się na twórczości kompozytorów z innego kraju lub grupy krajów.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama