Orły 2013

"Obława" w reż. Marcina Krzyształowicza zdobyła filmowego Orła 2013 jako najlepszy polski film. Roman Polański, jako twórca "Rzezi", został uhonorowany w kategorii najlepszy reżyser. Gala wręczenia nagród odbyła się w poniedziałek w Warszawie.

Orły to statuetki przyznawane corocznie, w różnych kategoriach, przez Polską Akademię Filmową. W tym roku przypadła 15. edycja tych nagród.

Z Romanem Polańskim, który dostał Orła jako najlepszy reżyser, połączono się telefonicznie w trakcie gali, która odbyła się w Teatrze Narodowym. Artysta podziękował polskiemu środowisku filmowemu za uhonorowanie go statuetką. W tej samej kategorii - reżyseria - do Orła nominowani byli również Leszek Dawid - za film "Jesteś Bogiem" oraz Marcin Krzyształowicz - za "Obławę".

Obraz Krzyształowicza "Obława", nagrodzony Orłem 2013 w kategorii najlepszy polski film, pokonał w tej kategorii "Pokłosie" w reż. Władysława Pasikowskiego i film "Jesteś Bogiem".

Agnieszka Grochowska otrzymała Orła 2013 w kategorii najlepsza główna rola kobieca; aktorkę nagrodzono za rolę w filmie "Bez wstydu" w reż. Filipa Marczewskiego. W tej samej kategorii nominowane były także Danuta Szaflarska za rolę w "Pokłosiu" (reż. Władysław Pasikowski) i Weronika Rosati za rolę w "Obławie".

Laureatem Orła dla najlepszego aktora w roli głównej został Maciej Stuhr. Uhonorowano go za rolę w "Pokłosiu". Oprócz Stuhra nominowani do nagrody w tej kategorii byli Bartłomiej Topa za rolę w "Drogówce" (reż. Wojciech Smarzowski) i Marcin Dorociński za rolę w "Obławie".

W kategorii drugoplanowa rola kobieca zwyciężyła Joanna Kulig, doceniona za rolę w "Sponsoringu" (reż. Małgorzata Szumowska). Arkadiusz Jakubik otrzymał Orła w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska za kreację w filmie "Drogówka".

Jazzman Michał Urbaniak nagrodzony został Orłem w kategorii odkrycie roku, za rolę w filmie "Mój rower" Piotra Trzaskalskiego. Allan Starski otrzymał Orła za scenografię do "Pokłosia". Wojciech Smarzowski został uhonorowany jako autor najlepszego scenariusza - do filmu "Drogówka". Arkadiusz Tomiak zdobył statuetkę w kategorii najlepszy operator - otrzymał ją za zdjęcia do "Obławy". Orła w kategorii najlepsza muzyka przyznano za film "Komeda, Komeda..." (muzyka: Krzysztof Komeda i Mariusz Ostański).

Jarosław Kamiński, który pracował przy filmie "Jesteś Bogiem", został nagrodzony Orłem w kategorii najlepszy montaż. Za dźwięk, do filmu "Obława", uhonorowano Barbarę Domaradzką i Piotra Domaradzkiego. Także kostiumy do tego filmu zostały nagrodzone - zaprojektowała je Magdalena Rutkiewicz-Luterek.

Orzeł 2013 za osiągnięcia życia przyznany został aktorce Danucie Szaflarskiej. W kategorii najlepszy film europejski Orłem nagrodzono "Miłość" austriackiego reżysera Michaela Hanekego.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama