"Szukając nadziei" to hasło przewodnie tegorocznych 13. Dni Tischnerowskich, które rozpoczną się 24 kwietnia w Krakowie. Gościem specjalnym dni będzie prawnik prof. Joseph Weiler, który wygłosi wykład o miejscu religii w życiu publicznym.
Celem imprezy jest upamiętnianie zmarłego w 2000 r. kapłana, filozofa i pisarza ks. Józefa Tischnera oraz podejmowanie dyskusji nad zagadnieniami, które go interesowały. Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, przewodniczący Rady Programowej Dni Tischnerowskich prof. Jacek Popiel podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej, że w kolejnych edycjach tego wydarzenia uczestniczą nie tylko ci, którzy księdza Tischnera znali, ale też osoby młode, które nie miały możliwości go spotkać i słuchać.
"Zdecydowaliśmy, że nadzieja będzie w tym roku tematem przewodnim, bo obserwujemy deficyt nadziei w życiu społecznym. Jest kryzys ekonomiczny, mówi się, że także Kościół przeżywa nową falę kryzysu i na to nie ma innej odpowiedzi niż pokazać Tischnera, który w świat pełen konfliktów i napięć wnosił pierwiastek nadziei" - mówił Wojciech Bonowicz, biograf Tischnera i sekretarz Rady Programowej Dni Tischnerowskich. Sam Józef Tischner mówił, że "nadzieja jest siłą chroniącą wartość, godność osoby" i "ginie ten, kto przestaje jej ulegać".
Gościem specjalnym 13. Dni Tischnerowskich będzie prof. Joseph Weiler, wykładowca New York University Law School, współtwórca prawa Unii Europejskiej, który w czerwcu 2010 r. przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu bronił tezy, że obecność krzyży we włoskich szkołach państwowych nie narusza Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Weiler ma mówić o obecności chrześcijaństwa i innych religii w sferze publicznej. Miejscu religii we współczesnym społeczeństwie poświęcona będzie także debata, w której, obok Weilera, udział wezmą filozof i historyk prawa z UW dr Jarosław Kuisz, filozof i publicysta, dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera w Krakowie prof. Zbigniew Stawrowski oraz prawnik prof. Andrzej Zoll.
O nadziei dyskutować będą 26 kwietnia filozofowie: siostra prof. Barbara Chyrowicz z KUL, prof. Jacek Filek z UJ, prof. Robert Piłat z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz prof. Karol Tarnowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
W ramach cyklu "Czytamy Tischnera" Anna Polony przeczyta esej "Wiązania nadziei" z 1973 r. o tym, jaki rodzaj nadziei wniosło w świat chrześcijaństwo, a uczestnicy wieczoru filmowego będą mogli zobaczyć pierwszy film nakręcony o ks. Józefie Tischnerze w 1989 r. "Tak się toczy moja myśl" i spotkać się z jego reżyserem Ignacym Szczepańskim.
Dni Tischnerowskie zamknie w sobotę 27 kwietnia finał Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego "Na Tischnerowską nutę", w którym młodzież szkolna przedstawi dziesięć najlepszych widowisk teatralnych i utworów muzycznych inspirowanych myślą Tischnera. Do tej pory chęć udziału w przeglądzie zgłosiło kilkunastu wykonawców.
Podobnie jak w latach poprzednich przyznana zostanie Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Nazwiska jej laureatów będą ogłoszone w połowie kwietnia.
W ramach wydarzeń towarzyszących Dniom Tischnerowskim prezentowany będzie film dokumentalny "Jego oczami" w reż. Szymona Wróbla. 1 kwietnia w Radiu Kraków przypomniana zostanie postać zmarłego w lutym inicjatora dni oraz prezesa Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu prof. Krzysztofa Michalskiego.
W Dworku Białoprądnickim oraz w krakowskich kawiarniach Nowa Prowincja i "U Pęcherza" powstaną "Strefy Tischnera". Już od 22 marca w Nowej Prowincji będzie można zobaczyć rodzinne fotografie ks. Tischnera i wypić kawę, do której dołączone będą na małych karteczkach myśli Tischnera.
Głównym organizatorem i gospodarzem tegorocznych Dni Tischnerowskich jest Uniwersytet Jagielloński, który przygotowuje to wydarzenie wraz z Fundacją dla UJ, Wydawnictwem Znak, Państwową Wyższą Szkołą Teatralną, Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II oraz Instytutem Myśli Józefa Tischnera.
Ks. Józef Tischner zmarł 28 czerwca 2000 r. w Krakowie. Jest pochowany w Łopusznej na Podhalu, skąd pochodził.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?