Wojewódzka pomoc dla kościołów

Blisko 300 tys. zł przeznaczy w tym roku warmińsko-mazurski samorząd na ratowanie zabytkowych obiektów sztuki sakralnej, w tym pełną konserwację cudownego obrazu Matki Boskiej Stoczkowskiej - zdecydowali we wtorek radni sejmiku.

Zgodnie z wtorkową uchwałą sejmiku, dofinansowanie na ochronę zabytków i opiekę nad nimi otrzyma w tym roku 11 kościołów w regionie. Najwyższą dotację przeznaczono na pełną konserwację cudownego obrazu Matki Boskiej Stoczkowskiej, przywiezionego ok. 1640 roku z Rzymu przez biskupa warmińskiego Mikołaja Szyszkowskiego. Zgromadzenie Księży Marianów otrzyma na ten cel 90 tys. zł.

Obraz wisi w głównym ołtarzu Sanktuarium Matki Bożej Pokoju w Stoczku Klasztornym. W sierpniu ubiegłego roku złodzieje zerwali z niego zabytkową XVII-wieczną srebrną sukienkę i berło. Były to wota ufundowane za polskie zwycięstwo w bitwie pod Wiedniem. Sprawców kradzieży zatrzymała policja, ale cenne przedmioty zdążyli zniszczyć.

Sejmik przekaże też 60 tys. zł na dokończenie konserwacji XVIII-wiecznej polichromii mistrza Macieja Meyera na północnej ścianie katedry we Fromborku. Parafia ewangelicko-augsburska otrzyma 20 tys. na zabezpieczenie prospektu organów z 1750 roku w kościele w Dźwierzutach.

Zostaną odnowione ołtarze w kościołach: św. Anny i św. Jerzego w Radostowie, św. Jana Chrzciciela w Ornecie, św. Apostołów Piotra i Pawła w Grodzicznie i pw. Najświętszego Zbawiciela w Głotowie. Przewidziano ponadto konserwację obrazów i rzeźb z kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Lubominie. Samorząd wesprze finansowo także badania nad historią przekształceń architektonicznych XIV-wiecznego kościoła farnego w Lubawie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama