TVP znieważyło AK?

Nie będzie śledztwa ws. niemieckiego serialu "Nasze matki, nasi ojcowie".

Z braku znamion przestępstwa stołeczna prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie publicznego znieważenia narodu polskiego w związku z emisją w TVP niemieckiego serialu "Nasze matki, nasi ojcowie".

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Dariusz Ślepokura powiedział w piątek PAP, że Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów podjęła taką decyzję jeszcze pod koniec czerwca.

Zawiadomienie do prokuratury na prezesa TVP Juliusza Brauna złożyło stowarzyszenie Reduta Dobrego Imienia. Uznało ono, że decyzja o pokazaniu filmu w TVP mogła oznaczać zgodę na publiczne znieważenie narodu polskiego. Powołano się na art. 133 kodeksu karnego, który stanowi: "Kto publicznie znieważa Naród lub Rzeczpospolitą Polską, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

Jak powiedział PAP Ślepokura, przestępstwo z art. 133 Kk można popełnić tylko umyślnie, działając w zamiarze bezpośrednim (czyli, że ktoś chciał znieważyć naród). "Nie sposób przypisać władzom TVP takiego zamiaru, gdyż z informacji TVP wynikało, że jej zamiarem było umożliwienie widzom wyrobienia sobie opinii o filmie, który był oceniany jako kontrowersyjny" - dodał prokurator. "Nie bez znaczenia jest, że nie był to film dokumentalny, ale fabularny, przedstawiający wizję autorów" - podkreślił Ślepokura.

Decyzja o odmowie jest nieprawomocna. Autor zawiadomienia może się od niej odwołać.

Film "Nasze matki, nasi ojcowie" w trzech częściach TVP1 wyemitowała w czerwcu. Pokazano też debatę dotyczącą sposobu przedstawienia w serialu Polaków oraz problemu odpowiedzialności Niemców za zbrodnie II wojny światowej. Film wywołał dyskusję w Polsce i Niemczech. Po emisji filmu w publicznej telewizji ZDF w marcu w niemieckich mediach rozpoczęła się burzliwa debata o odpowiedzialności "zwykłych Niemców" za zbrodnie II wojny. W Polsce produkcję krytykowano za ukazywanie partyzantów z AK jako antysemitów i relatywizowanie odpowiedzialności Niemców.

Film zaniepokoił prezesa TVP. W liście skierowanym do szefa niemieckiej telewizji publicznej pod koniec marca Braun stwierdził, że w filmie posłużono się krzywdzącymi i fałszywymi uproszczeniami w obrazie historycznym Polski i żołnierzy AK. Podkreślił, że treść i forma przedstawionych w nim wątków polskich nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną.

Decyzję o emisji filmu w TVP uzasadniono zaś tym, że polska opinia publiczna była "skazana jedynie na pośrednictwo dziennikarzy i polityków w ocenie niemieckiego serialu, nie mogąc wyrobić sobie w tej kwestii własnego zdania". PiS domagało się w związku z tym dymisji Brauna.

«« | « | 1 | » | »»
 • Krzysiek
  07.07.2013 16:37
  >>Decyzję o emisji filmu w TVP uzasadniono zaś tym, że polska opinia publiczna była "skazana jedynie na pośrednictwo dziennikarzy i polityków w ocenie niemieckiego serialu, nie mogąc wyrobić sobie w tej kwestii własnego zdania".<<
  Dziwne są drogi myślenia tych z telewizji - w wiadomościach prawie, że codziennie pojawiają się zajawki w stylu "W Rosji jechał pociąg, W Rosji poradzieckie miasto, W Moskwie milionerzy, W Rosji to i tamto" a nic o Niemcach, Francuzach, Amerykanach, Afrykanach - jakby to Rosja była ich jedynym punktem odniesienia.
  Ale gdy szkalują Polskę, to dbają aby wszyscy dowiedzieli się "Jak szkalują" - nawet jeżeli robią to Niemcy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.