Reportaże o Papuszy, Domu Braci Jabłkowskich, antologia poezji rosyjskiego samizdatu, nowe książki Alice Munro, Sandora Marai i Grahama Mastersona - to niektóre literackie premiery tegorocznego lata.
Znak opublikuje w lipcu biografię brytyjskiej królowej Elżbiety, prababki oczekiwanego dziecka książęcej pary Kate i Williama. Napisała ją lady Colin Campbell, brytyjska arystokratka, która od młodości miała dostęp do pałacowych plotek. "Dla Elżbiety liczyły się tylko wpływy i władza. Reszta spraw, w tym rola matki, była temu podporządkowana. Na przykład nie życzyła sobie, by córki przewyższały ją intelektualnie. Dlatego mocno ograniczyła ich edukację. Większość rodziny królewskiej była zszokowana tym, jak zaniedbane edukacyjnie są księżniczki" - pisze Campbell w książce "Królowa".
Inna letnia nowość Znaku to reportaż o historii najelegantszego domu towarowego przedwojennej Warszawy, "polskiego Harrodsa" czyli sklepu braci Jabłkowskich. Napisał ją Cezary Łazarewicz. Kamienica przy Brackiej w Warszawie - w ostatnich latach siedziba sklepu Traffic Club - była świadkiem najważniejszych wydarzeń ubiegłego stulecia: odzyskania niepodległości, przewrotu majowego, powstania warszawskiego i stanu wojennego. Jej losy to nie tylko losy Warszawy, ale też historia Polski.
Nowe reportaże przygotowuje też wydawnictwo Czarne. W sierpniu wyjdzie "Papusza" Angeliki Kuźniak - reporterska opowieść o życiu cygańskiej poetki, której sława literacka przyniosła odrzucenie przez współplemieńców. Autorka dotarła do materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na los legendy cygańskiej poezji - pamiętnika Papuszy, jej listów do Jerzego Ficowskiego czy korespondencji z Julianem Tuwimem. W tym roku jeszcze wejdzie na ekrany film o Papuszy w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego. Czarne na drugą połowę roku zaplanowało wydanie antologii stu najlepszych polskich reportaży XX wieku pod redakcją Mariusza Szczygła.
18 lipca ukaże się przygotowana przez Jerzego Czecha antologia poezji rosyjskiego samizdatu zatytułowana "Wdrapałem się na piedestał" (Czarne). Zebrano w niej wiersze szesnastu poetów, którzy tworzyli drugi obieg kultury w ZSRR. "Wdrapałem się na piedestał" to kalejdoskop rozmaitych poetyk, ironii, groteski i czarnego humoru.
Nakładem Czytelnika w lipcu ukaże się książka Andrzeja Garlickiego "Siedem mitów Drugiej Rzeczypospolitej", której autor pisze m.in o współpracy polskich polityków po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., zabójstwach politycznych w II RP, braku jedności Polaków w obliczu narastającego zagrożenia wojną w 1939 r. W sierpniu natomiast w tym wydawnictwie ukażą się "Maruderzy" Sandora Marai - ostatni tom sagi "Dzieło Garrenów" węgierskiego pisarza, w której towarzyszymy bohaterowi w podróży do opętanego faszyzmem Berlina lat 30.
Najnowsza książka mistrza horroru Grahama Mastersona "Panika", która ukaże się nakładem Rebisu, rozgrywa się m.in. w Polsce. Tajemnica zbiorowego samobójstwa skautów, której nie potrafi wyjaśnić policja, niespodziewanie znajduje rozwiązanie w wydarzeniach, które rozegrały się podczas II wojny światowej w puszczy Kampinoskiej.
Na początku lipca, równolegle z wejściem na ekrany filmu "Dziewczyna z lilią" do księgarń trafiła powieść Borisa Viana "Piana dni" (W.A.B.), która była podstawą ekranizacji. Także w lipcu to samo wydawnictwo opublikuje "Miłość dobrej kobiety", nowy tom opowiadań uważanej za mistrzynie krótkiej formy kanadyjskiej pisarki Alice Munro (W.A.B.) Jej bohaterki muszą sobie radzić z niejednoznacznością własnych uczuć, z wewnętrznymi konfliktami, z rozdźwiękiem między tym, czego chcą, a tym, co muszą.
O kobietach traktuje też najnowsza książka Grażyny Plebanek "Córki Rozbójniczki" (W.A.B) - zbiór miniesejów poświęconych kobietom, które miały odwagę szukania własnej drogi życiowej m.in. o Izabeli Czartoryskiej, Isadorze Duncan, Anais Nin, Zofii Nałkowskiej, Virginii Woolf. "Choć nieobecne w kanonie lektur, chociaż nie figurują w gronie idealnych matek czy wiernych żon, to one trzymają wartę na rogatkach naszego świata, pilnują, by nie rozlazł się w szwach" - pisze Plebanek o swoich bohaterkach.
We wrześniu nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się nowa powieść tureckiej pisarki Elif Shafak "Honor" o dziejach turecko-kurdyjskiej rodziny emigrantów, która w Londynie miała zacząć nowe życie. Jednakże nawet tutaj, tysiące kilometrów od Turcji, tradycja i dawne rytuały mają nad nimi ogromną władzę, tak wielką, że dochodzi do wielkiej tragedii, która na zawsze odmieni losy rodziny.
Na 11 września zapowiadana jest biografia Marka Grechuty pióra Marty Sztokfisz (W.A.B.) To portret artysty na tle historii, obraz epoki, która go ukształtowała. Natomiast pod koniec września nakładem tego samego wydawnictwa ukaże sie autobiografia Krystyny Kofty.
Prószyński w lipcu wyda trzy krótkie powieści Johna Steinbecka - "Pastwiska Niebieskie", "Złota Czara", "Nieznanemu bogu", w których jeden z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy powraca do tematu dwudziestowiecznej Kalifornii i jej mieszkańców - farmerów, którzy poszukują swojego miejsca w świecie, własnego kawałka ziemi, mierząc się z lękami i namiętnościami.
Sic! opublikuje w lipcu "Dziennik schmargendorfski" Rainera Marii Rilkego w przekładzie Tomasza Ososińskiego jeden z trzech (obok wcześniejszego "Dziennika florenckiego" i późniejszego "Dziennika z Worpswede" młodzieńczych pamiętników poety. "Dziennik schmargendorfski" ma formę listu do ukochanej poety Lou von Andreas-Salome, ale pojawiają się w nim szkice wierszy i opowiadań, refleksje na temat twórczości.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.