Oz wielki i potężny

Na płytach Blu-ray i DVD wydano właśnie baśniową wariację na temat kultowego „Czarnoksiężnika z krainy Oz”.

Dystrybucja CDP.pl   Dystrybucja CDP.pl W 1939 roku Judy Garland, jako Dorotka, przeszła do historii kina, stając się jedną z jego ikon (więcej o tamtej produkcji przeczytają Państwo tutaj). „Nowy Oz”, czyli James Franco, raczej nie ma wielkich szans na powtórzenie tego sukcesu. Póki co, widzi się w nim raczej najgorszego konferansjera w historii oscarowych gal (jego występ z 2011 roku do dziś wielu odbija się czkawką).

Reżyserem filmu „Oz wielki i potężny” jest Sam Raimi, czyli twórca powstającej w latach 2002-2007 trylogii o przygodach Spider-Mana. Na ekranie widać więc przede wszystkim rozmach i chęć stworzenia spektakularnego widowiska, ale nie tylko.

Jest to bowiem, w dużej mierze, klasyczna baśń. Niewierzący w swoje siły bohater trafia przypadkiem do bajkowej krainy, której grozi niebezpieczeństwo. Na swej drodze spotyka m.in. trzy siostry i tylko jedna z nich jest dobrą wróżką, pozostałe zaś to złe wiedźmy, które należy pokonać. Wszystko po to, by w Szmaragdowym Grodzie znów można było żyć długo i szczęśliwie... Koniec? Ależ gdzie tam!

Scenarzyści Mitchell Kapner i David Lindsay-Abaire dorzucili jeszcze np. wątek przenoszący nas do samych początków kina (Oz zafascynowany wynalazkami Edisona tworzy prymitywny projektor filmowy, który po czasie udoskonali i wykorzysta w bardzo ważnym momencie filmu).

Kompozytor Danny Elfman powraca w gotyckie klimaty, dzięki którym zasłynął, tworząc ścieżki do nie mniej gotyckich filmów Tima Burtona, a i wpływy tego ostatniego są w „Ozie wielkim i potężnym” zauważalne (mroczne cmentarzysko, mgły… - wypisz wymaluj kadry z „Jeźdźca bez głowy”, czy „Gnijącej panny młodej”).

Swoje trzy grosze dorzucili także twórcy dowcipnego, polskiego dubbingu (Jacek Braciak jako skrzydlaty małpiszon Frank jest po prostu rewelacyjny), ale prócz krajowych głosów, mamy tu przede wszystkim znakomitych amerykańskich aktorów.

Wspomniany już Franco poradził sobie lepiej niż na Oscarach, więc nie jest najgorzej, natomiast prawdziwy popis dają Rachel Weisz, Mila Kunis i Michelle Williams. To właśnie one jako Evanora, Theodora i Glinda napędzają akcję, a na drugim planie są przecież jeszcze Zach Braff, Tony Cox, czy Bill Cobbs.

Dla wielbicieli baśniowych klimatów pozycja obowiązkowa!

DisneyFilmy Oz Wielki i Potężny - polski zwiastun [dubbing] [HD]

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FILM, KULTURA, PŁYTY

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.