Dziś na Wiara.pl zespół powołany z okazji polskiej prezydencji w 2011 r. staraniami Instytutu Adama Mickiewicza.
Instytut Adama Mickiewicza
I, CULTURE Orchestra
Co ciekawe, po zakończeniu przewodnictwa Polski w Radzie UE projekt postanowiono kontynuować. Od tamtej pory zespół co roku z całkowicie nowym składem odbywa tournee.
Muzycy pochodzą z Polski i sześciu krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Partnerstwo Wschodnie ma na celu zacieśnienie współpracy pomiędzy UE a krajami Europy Wschodniej i Południowego Kaukazu. Program ten został zapoczątkowany z inicjatywy polskiej dyplomacji.
W tym roku zespołem I, Culture Orchestra kieruje dyrygent brytyjskiej orkiestry Bournemouth Symphony Kirill Karabits z Ukrainy. W towarzystwie orkiestry, w zależności od programu, będzie występować albo norweski wiolonczelista Truls Moerk, albo gruzińska pianistka Katia Buniatiszwili. Muzycy zaprezentują dzieła muzyki współczesnej.
"Udział w tym projekcie jest dla mnie fascynującym doświadczeniem" - podkreślił na konferencji prasowej w Gdańsku Karabits.
Ukraiński muzyk dodał, że ważne dla niego było poszukiwanie utworu, który najlepiej oddałby ideę zespołu I, Culture Orchestra. Jego zdaniem tą idealną kompozycją jest Ballada Symfoniczna Grażyna Op. 58 napisana w 1955 r. przez jego rodaka Borysa Latoszyńskiego.
Karabits przypomniał, że kompozycja Latoszyńskiego oparta jest na poemacie "Grażyna" Adama Mickiewicza i została napisana w 100. rocznicę śmierci polskiego wieszcza romantycznego.
"Historia ta ma miejsce na Litwie, nad rzeką Niemen, łączącą Litwę i Białoruś. To wszystko wraz z tymi młodymi muzykami z wielu krajów tworzy, moim zdaniem, bardzo interesującą kombinację" - ocenił Karabits.
Jego zdaniem, działalność I, Culture Orchestra daje doskonałą okazję, aby promować nieznane dzieła muzyczne ze wschodniej Europy.
Dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Roman Perucki podkreślił, że od muzyków I, Culture Orchestra bije młodzieńczy entuzjazm. "A prawdziwa sztuka bez emocji nie istnieje" - dodał.
W związku z politycznym kontekstem działalności I, Culture Orchestra zespół ten porównuje się do takich międzynarodowych zespołów muzycznych jak West-Eastern Divan Orchestra Daniela Barenboima, w skład której wchodzą muzycy z Bliskiego Wschodu, narodowości m.in. izraelskiej, palestyńskiej, irańskiej, egipskiej, syryjskiej czy libańskiej. I, Culture Orchestra jest też stawiana w jednym szeregu z Orkiestrą Młodzieżową UE w składzie z młodymi muzykami z krajów członkowskich.
W tym roku muzycy I, Culture Orchestra zostali wyłonieni w przesłuchaniach przeprowadzonych w 15 europejskich miastach. Mogli wziąć w nich udział wykonawcy w wieku od 18 do 28 lat. Zgłosiło się prawie 600 kandydatów, spośród nich wybrano 100 najbardziej uzdolnionych.
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.