Powrót Herkulesa Poirot

Bohater kryminałów Agathy Christie Herkules Poirot powróci w 2014 roku w powieści brytyjskiej pisarki Sophie Hannah - poinformowało niedawno BBC News. Wyboru nowej autorki dokonali spadkobiercy Christie, którzy chcą ożywić zainteresowanie twórczością "królowej kryminału".

Będą to znów lata międzywojenne, i znów pojawi się mały Belg ze starannie wypielęgnowanymi wąsami. "Mam nadzieję, że stworzę zagadkę, która będzie wprawiać niezrównanego Herkulesa Poirot w zakłopotanie i frustrację przez dobrych kilka rozdziałów" - zapowiedziała Hannah.

O intrydze powieści wiadomo jeszcze tyle, że jest związana z pomysłem, który pisarka od lat próbowała przelać na papier i który nabrał konkretnych kształtów, gdy okazało się, że bohaterem może być Poirot.

Wnuk Agathy Christie Mathew Pirchard przyznał, że właśnie zarys akcji, wraz z entuzjazmem Hannah dla twórczości jego babki, przekonał go, że "nadszedł czas na napisanie nowego kryminału Christie". Książka Hannah będzie pierwszą oficjalną kontynuacją twórczości Christie. Pirchard powiedział, że zdecydował się na taki krok między innymi po to, by ożywić zainteresowanie, szczególnie młodych czytelników, twórczością babki.

Wybór spadkobierców padł na Hannah, której kryminały - znane też w Polsce - są dziś na liście bestsellerów w Wielkiej Brytanii. I to właśnie powieści Christie, które 41-letnia pisarka przeczytała w dzieciństwie sprawiły, że wybrała ten gatunek. "To Herkules Poirot i panna Marple sprawili, że zapragnęłam poświęcić się pracy nad powieściami kryminalnymi, a błyskotliwe intrygi Christie i jej głęboka znajomość ludzkiej duszy ukształtowały mnie jako pisarkę kryminałów" - powiedziała autorka.

Tytuł powieści, w której powróci Poirot, nie jest jeszcze znany, ale wiadomo, że książka ukaże się we wrześniu przyszłego roku.

Genialny detektyw po raz pierwszy pojawił się w powieści Christie "Tajemnicza historia w Styles" z 1920 roku. Wśród najbardziej znanych fabuł Christie z jego udziałem są też "Morderstwo w Orient Expressie" i "Zabójstwo Rogera Ackroyda"; łącznie Poirot pojawia się w ponad 30 książkach. W wydanej w 1975 roku "Kurtynie" Christie uśmierciła swego bohatera.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama