Dwa lata temu Teatr Ateneum świętował pierwszy jubileusz organizowanego przez siebie Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek „Katowice – Dzieciom”. Jego okrągła, dziesiąta edycja zamknęła pewien etap, organizatorzy uznali więc, że nadszedł czas na zmiany.
Jedenasta odsłona odbędzie się już w nowej formule biennale. Przy okazji zmienił się dotychczasowy, związany z Dniem Dziecka termin – imprezę przeniesiono na połowę października, włączając się w obchody Europejskiego Tygodnia Demokracji Lokalnej.
W konkursowych zmaganiach uczestniczyć będzie 11 teatrów z 6 krajów (Białorusi, Hiszpanii, Kanady, Polski, Rosji i Włoch).
W programie przeważają propozycje dla najmłodszych dzieci, również dla tzw. „najnajów”, czyli nawet 6-miesięcznych maluszków (jak „Bajka-Zjajka” Teatru Dzieci Zagłębia). Już roczne dzieci mogą obejrzeć malarskie, poetyckie przedstawienie z hiszpańskiej La Zubii, niewiele starszym spodoba się interaktywna, żartobliwie przedstawiająca upływ czasu „Opowieść o drzewie” z Montrealu, czy też kameralne, oparte na muzyce i działaniu formą „Che sì che no” znanego zespołu Drammatico Vegetale z Rawenny.
Do podobnego adresata kierowane są łódzkie „Pokolorowanki”, gdzie farby i dźwięki tworzą świat kolorów. Trochę większe maluchy bawić się będą znakomicie na „Czerwonym Kapturku” w niekonwencjonalnej (chociaż lalkowej) wersji Teatru Animacji z Poznania.
Starsze dzieci (i dorosłych) zachwyci z pewnością „Złoty klucz” bielskiej Banialuki – świetny tekst, drewniane lalki, wyraziste kreacje. Rosja przywiezie muzyczny „»Album dziecięcy« Czajkowskiego”, pomysłowe, chwilami liryczne, innym razem żartobliwe obrazki sceniczne w różnych konwencjach.
W plenerze ulicy Mariackiej pokaże się Adam Walny ze swoją wielozadaniową lokomotywą (główny element scenografii) w ciekawej inscenizacji, opartej na rodzinnych zapiskach. „Dziadek” to propozycja zdecydowanie familijna, bo oryginalny pomysł i dystans do przedstawianej historii sprawi radość nie tylko dzieciom, ale i dojrzałym teatromanom.
Jak zwykle będzie można zobaczyć i porównać różne formy, jakimi posługuje się dzisiejszy teatr lalek – będą marionetki, teatr cieni, ale i piasek, kamienie czy włóczka. Z jednej strony Olsztyn ze swoją urokliwą, delikatną lalkową miniaturą, z drugiej duża inscenizacja z Witebska inspirowana baśniami i teatrem Wschodu.
Poza konkursem wystąpi Marcin Jarnuszkiewicz w autorskim „Homework” – wymagającym dużego skupienia, egzystencjalnym spektaklu dla dorosłych.
Zanim jury ogłosi werdykt, gospodarze zagrają jeszcze baśń „O Smoku Grubeloku” w reżyserii zmarłego niedawno czeskiego twórcy, Petra Nosálka.
W ramach imprez towarzyszących w Galerii Ateneum odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Beaty Wąsowskiej (utalentowanej kolorystki, uczennicy Jerzego Dudy-Gracza i Macieja Bieniasza), z kolei w pięciu miejskich domach kultury dzieci wezmą udział w działaniach warsztatowo-edukacyjnych z obszaru teatru lalek, współorganizowanych przez Instytucję Kultury Katowice – Miasto Ogrodów. Zajęcia poprowadzą aktorzy z Hiszpanii, Kanady, Rosji i Włoch oraz Adam Walny.
W sumie zaplanowano 25 przedstawień; na obu scenach Ateneum, w Teatrze Śląskim oraz w Kinoteatrze Rialto wystąpi 13 zespołów. Szczegółowy program imprezy można znaleźć tutaj
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...