Papieski list do artystów

List do artystów Jana Pawła II z 1999 roku odczytają w niedzielę w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu przedstawiciele środowisk twórczych archidiecezji poznańskiej. Prezentacja odbędzie się w ramach cyklu Verba Sacra.

Wydarzenie zorganizowane jest z okazji przypadającego w niedzielę XIII Dnia Papieskiego. W tym roku obchodzony jest on pod hasłem "Jan Paweł II - papież dialogu".

Verba Sacra jest to interdyscyplinarny projekt artystyczno-naukowo-religijny. W jego ramach w świątyniach całej Polski realizowane są publiczne czytania Biblii oraz największych dzieł literatury polskiej i obcej w wykonaniu aktorów.

Jak poinformował PAP twórca cyklu i reżyser Przemysław Basiński, całość tekstu papieskiego czytać będą aktorzy Aleksander Machalica, Tomasz Cofta i Robert Górecki, poeci Andrzej Sikorski, Maria Magdalena Pocgaj, Tadeusz Żukowski i Roman Bąk a także muzyk Adam Banaszak i reżyserka filmowa Wanda Różycka-Zborowska.

"Opublikowany w 1999 roku tekst pozostaje wciąż aktualnym wezwaniem i zachętą do dialogu twórców z Bogiem. Jan Paweł II wzywa współczesnych twórców sztuki, aby nie tracili wiary w zbawczą moc piękna, które +jest kluczem tajemnicy i wezwaniem transcendencji. Zachęca człowieka, aby poznał smak życia i umiał marzyć o przyszłości+" - powiedział Basiński.

Po prezentacji artyści i publiczność przejdą pod pomnik Jana Pawła II, gdzie złożą przeczytany tekst, podpisany przez czytających i obecnych w świątyni.

List do artystów to 142 prezentacja Verba Sacra od 2000 roku.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama