Nowy komiks o przygodach Gala Asteriksa - "Asteriks u Piktów" trafił w ubiegłym tygodniu do księgarń. Twórców Asteriksa, tandem Uderzo-Goscinny, zastąpili nowi autorzy: Jean-Yves Ferri i rysownik Didier Conrad. Komiks ucieszył zwolenników niepodległości Szkocji.
Powrót dzielnego wąsatego Gala i jego niezrównanego przyjaciela Obeliksa odnotowują media na całym świecie - podkreśla francuska agencja AFP, komentując to triumfalnym - "Na Teutatesa!".
W najnowszym odcinku, który pojawia się po ośmioletniej przerwie, Asteriks ratuje z opałów Pikta o nazwisku Mac Oloch, odnalezionego zamarzniętego w pobliżu znanej wszystkim miłośnikom "Asteriksa" małej galijskiej wioski. Mac Oloch wyjawia Galom, że został zdradzony przez wysługującego się Rzymianom Mac Abbeha. Ów czarny charakter, jak zauważają media, odznacza się wyraźnym podobieństwem rysów do znanego francuskiego aktora Vincenta Cassela.
Dalej drogi bohaterów wiodą do Kaledonii czyli Szkocji, gdzie nie zabraknie whisky, dud i potwora z Loch Ness. Asteriks i Obeliks pomogą Mac Olochowi zjednoczyć szkockie klany, odzyskać jego ukochaną, pokonać Mac Abbeha i, rzecz jasna, po raz kolejny upokorzą Rzymian.
Piktami nazywali starożytni Rzymianie lud zamieszkujący Szkocję. Pojawienie się "szkockiego" odcinka podchwycili organizatorzy kampanii przed przyszłorocznym referendum w kwestii jej niepodległości. "Wsparcie ze strony tak znaczącej postaci jest dla nas inspirujące" - oświadczyła kampania "Yes Scotland", dodając, że jednak trzeba sprawdzić, czy Asteriks jest uprawniony do głosowania.
Ferri, twórca scenariusza komiksu, zapewnił, że wybierając temat nie miał żadnych ukrytych intencji i nie ma on nic wspólnego ze szkockim referendum. Wśród 23 wersji językowych, w jakich ukazał się w czwartek komiks jest oczywiście i wersja szkocka.
Wydany w czwartek w 15 krajach komiks jest 35. odcinkiem przygód Asteriksa, wymyślonych przez pisarza Rene Goscinnego i rysownika Alberta Uderzo. Pierwszy zeszyt ukazał się w 1959 roku i od tego czasu na całym świecie sprzedano 352 milionów egzemplarzy komiksu.
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.