Jeden z pierwszych na świecie masowych strajków zostanie sfilmowany. W podwarszawskiej miejscowości Żyrardów, pośród zabytkowej osady fabrycznej uznanej za pomnik historii, trwają zdjęcia do filmu „Strajk Szpularek z 1883 r. – Historia Prawdziwa”.
Protesty robotników, huk setek wystrzałów z karabinów, dym, krew, ranni… a wszystko dla uczczenia 130 rocznicy wybuchu najstarszego i jednego z największych wystąpień na ziemiach polskich.
W historii Polski strajkowały pielęgniarki, stoczniowcy, kolejarze, nauczyciele… Jednak jeszcze przed nimi jako pierwsi strajkowali żyrardowscy robotnicy pracujący w największych zakładach włókienniczych XIX-wiecznej Europy – w żyrardowskich Zakładach Lniarskich, utworzonych w 1833 r.
Stowarzyszenie Fabryka Feniksa, które nawiązując do tego wydarzenia corocznie organizowało inscenizację historyczną, w roku bieżącym przygotowuje film dokumentalny upamiętniający 130 rocznicę wybuchu jednego z pierwszych na świecie strajków zapoczątkowanych przez kobiety – „Strajku Szpularek z 1883 r.”, a zarazem pierwszego i największego w Królestwie Polskim starcia zbrojnego z wojskiem carskim po powstaniu styczniowym, do którego doszło w dniach 23-28 kwietnia 1883 r.
Film opowiedziany będzie oczami jednej z żyrardowskich szpularek uczestniczących w krwawo stłumionym strajku. W rolę narratora opowieści – prawnuka szpularki - wcieli się aktor Jarosław Gajewski - Dyrektor Artystyczny Teatru Polskiego, prorektor i wykładowca Akademii Teatralnej. Natomiast pozostałe role (robotników, dyrektorów dawnej fabryki, gości balu dla arystokratów, orkiestry czy wojska) zagrają głównie członkowie grup rekonstrukcyjnych oraz statyści – amatorzy, przede wszystkim mieszkańcy Żyrardowa, którzy z pewną nostalgią odtwarzają w filmie życie swoich dziadków/pradziadków.
Zdjęcia do filmu ruszyły 26 października i potrwają do połowy listopada. Już w najbliższą niedzielę, 10 listopada, zostanie nagrana najważniejsza scena filmu – scena strajku - z udziałem setki robotników, wojska carskiego oraz konnych oddziałów bezwzględnych Kozaków.
Kadry kręcone są na terenie XIX-wiecznej osady fabrycznej w Żyrardowie, pośród zabytkowych budynków fabrycznych, a także w nieczynnej już fabryce wyrobów lniarskich oraz zabytkowym budynku Resursy, spełniającym niegdyś rolę placówki kulturalnej dla burżuazji, w którym obecnie mieści się Filia Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy oraz Centrum Informacji Turystycznej.
Premiera filmu przewidziana jest na styczeń 2014 r.
Mecenasem Filmu jest Stara Przędzalnia Sp. z o.o. Patronat Honorowy nad projektem objęli: Starosta Powiatu Żyrardowskiego, Prezydent Miasta Żyrardów. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.