Jak w dzisiejszych czasach zostaje się Janosikiem? W bardzo prosty sposób – gdy człowiek nie bardzo wierzy, że nauka ma sens a uczciwą pracą można pomagać ludziom. Wówczas na drodze prędzej czy później spotka „czarownice”, które namówią go do bardziej radykalnego czynienia dobra. Tylko czy nadal będzie to jeszcze dobro?
Bajkowy Janosik-student, którego na potrzeby słuchowiska Janosik i Dobry Pasterz wykreował Teatr Dobrego Serca z Warszawy, sam już nie wie, po co studiuje; zgubił drogę do domu i sens swojego życia. Zostaje więc hersztem zbójników (nietypowych, bo w spódnicach), by zabierać bogatym i oddawać biednym. Daje się oszukać, że ci pierwsi są źli, zaś ci drudzy zawsze dobrzy.
W tle Janosikowych rewolucji spokojnie pasą się owce. Mają wszystko, czego im potrzeba, są bezpieczne, radosne i pewne opieki, którą zapewnia im Dobry Pasterz. Spotkania z nimi uzmysławiają młodemu rozbójnikowi, że kradnąc, dobra nie czyni, a właściwą drogą, której rozpaczliwie poszukuje, jest sam Pasterz, choć, by słuchać Jego głosu, bynajmniej nie musi zamienić się w naiwną owieczkę. Na początek wystarczy porzucić ciupagę i wrócić na studia.
Słuchowisko Janosik i Dobry Pasterz to zabawna i mądra opowieść przystrojona odgłosami górskich hal i tradycyjną góralską muzyką w nowoczesnych aranżacjach Krzysztofa Maciejowskiego. Rodzice, dziadkowie czy wychowawcy znajdą w niej wszystko, co chcieliby dać dzieciom: morał (choć nie moralizatorstwo), prawdziwy poetycki rym, prostą (choć nie prostacką) muzykę, zabawne (lecz nie pozbawione smaku) żarty. A dzieci – dobrą zabawę!
Słuchowisko Janosik i Dobry Pasterz powstało na podstawie autorskiego spektaklu Teatru Dobrego Serca z Warszawy, który w sposób radosny, pogodny oraz wolny od moralizatorstwa pragnie mówić o rzeczach pięknych, ważnych i mądrych.
Bajka przeznaczona jest dla dzieci od lat 3. Krążek oprócz słuchowiska zawiera dodatkowo piosenki ze spektaklu, którego scenarzystą i reżyserem jest Jerzy Latos. Płytę wydało Wydawnictwo WARTO. Można ją kupić tutaj
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...