Genealogia i podróże

Gratka dla miłośników poezji Josepha von Eichendorffa.

Na zakończenie poświęconego mu Roku Pamięci staraniem opolskiego Konwersa­torium im. Josepha von Eichendorffa pod red. Józefa Pixy ukaza­ły się dwie książki*, które dla zain­teresowanych twórczością i życiem wielkiego poety romantyka z Łu­bowic staną się prawdopodobnie łakomym kąskiem.

Pierwsza jest genealogia rodu von Eichendorff pióra ks. Augu­styna Weltzla – oparta na nie­mieckim wydaniu z roku 1992. Jak słusznie zaznacza we wstępie redaktor polskiego wydania: „styl pisania ks. Weltzla odbiega od dzi­siejszego stylu pisania monografii, to pozostaje cennym źródłem wiedzy historycznej tamtej epo­ki”.

Liczba nazwisk, dat i faktów współczesnego czytelnika rzeczy­wiście przyprawia o zawrót głowy. Są tam jednak również fragmenty, które z pewnością przyciągnęłyby uwagę nawet współczesnych tabloidów, jak np. passus o tragicznym październikowym wieczorze 1716 roku. Jego finałem była śmiertel­na rana zadana przez Georga Frie­dricha von Eichendorffa hrabiemu Johannowi Ferdynandowi von Oppersdorff z Głogówka. Na osobną uwagę zasługuje obszerny, niemal 40-stronicowy aneks z ilustracjami i tablicami genealogicznymi Eichendorffów.

Druga, rzecz skromniej­sza, ale niewątpliwie łatwiej­sza w odbiorze: zapiski po­dróżne z dziennika Josepha von Eichendorffa z lat 1802-1810 oraz jego brata Wilhelma z roku 1814. Dają one - obok opisów niepozbawionych pery­petii podróży i wędrówek w la­tach wspólnych studiów - obraz więzi łączącej obu braci oraz synów z rodzicami. A także np. świadec­twa ich kulinarnych upodobań (i konieczności), rozrywek czy też zwięzłe charakterystyki spotyka­nych osób i miejsc. Wspaniały język już 14-letniego Josepha nie dziwi -wszak wkrótce stanie się w pełni po­etą, którego wiersze czarują do dziś.

Genealogia i podróże    Reprodukcje: Andrzej Kerner /GN Obie książki nie są dostępne w księgarniach, można je zamówić u ich redaktora pod adresem e-mail: jpixa@op.pl

***           

* Ks. Augustyn Weltzel, Historia szlachetnego i baronowskiego rodu von Eichendorffów, Konwersatorium im. Josepha von Eichendorffa, red. Józef Pixa, Opole 2013, s. 179; Podróże i wędrówki baronów Josepha i Wilhelma von Eichendorffów (1802–1814), Konwersatorium im. Josepha von Eichendorffa, red. Józef Pixa, Opole 2013, s. 80; tłumaczenie obydwu: Mieczysław Kula.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości

Reklama