Drugi "Hobbit" - mroczniejszy

"Hobbit: Pustkowie Smauga", druga część nowej trylogii Petera Jacksona, wchodzi 27 grudnia do polskich kin. W obsadzie są m.in. Martin Freeman, Ian McKellen, Orlando Bloom oraz Benedict Cumberbatch, którego głosem mówi w filmie tytułowy psychopatyczny smok Smaug.

Ekranizację "Hobbita", tak jak wcześniejszą - "Władcy Pierścieni", nowozelandzki reżyser podzielił na trzy części. Pierwsza, "Hobbit: Niezwykła podróż", miała premierę w grudniu 2012 r. W powieści J.R.R. Tolkiena (wydanej w 1937 r.) opisane zostały wydarzenia poprzedzające o 60 lat te z "Władcy Pierścieni" i rozgrywające się w innych zakątkach Śródziemia.

"Tolkien pisał 'Hobbita' jako powieść dla dzieci. Gdybym ekranizował tę książkę przed nakręceniem mojej wcześniejszej trylogii, pewnie powstałby z tego film dla młodego widza. Najpierw jednak podjąłem się realizacji 'Władcy Pierścieni' i teraz chciałbym, by ekranizacje 'Hobbita' stanowiły z tamtymi filmami jedną całość, serię. Dlatego nowe filmy mają zbliżony klimat" - opowiadał PAP Jackson na spotkaniu z europejskimi dziennikarzami w Berlinie.

Nowozelandzki reżyser przyznał, że wciąż dostrzega w samym sobie sporo z dziecka. "Wszakże wyrosłem już dawno z wieku dziecięcego, ale nadal mam w sobie wiele fantazji. +Hobbit+ to bajka, ale także dla dorosłych. Moim zdaniem to jest opowieść dla +dzieci w każdym wieku+" - mówił filmowiec.

Na spotkaniu z dziennikarzami w Berlinie Jackson zaznaczył, że nigdy nie tworzy filmów "pod publiczność". "Robię filmy przede wszystkim dla siebie, kierując się własnym gustem. Kręcę takie, jakie sam chciałbym obejrzeć" - podkreślił.

W części drugiej, "Hobbicie: Pustkowiu Smauga" (oryg. "The Hobbit. The Desolation of Smaug"), utrzymanej w znacznie bardziej mrocznym tonie, drużyna kontynuuje podróż na wschód - raz po raz zmuszana do walki, bo czyhających po drodze niebezpieczeństw jest coraz więcej. Ścigani przez orków - których dowódcą jest Azog - trafiają do domu Beorna, człowieka mającego zdolność zamieniania się w niedźwiedzia. Kolejny etap wyprawy to wędrówka przez mroczną puszczę, las Mirkwood, gdzie krasnoludowie zostają zaatakowani przez olbrzymie pająki.

Jeszcze bardziej niebezpieczni okazują się spotkani chwilę później elfowie leśni, których władcą jest król Thranduil, ojciec Legolasa. W grupie, która staje na drodze drużyny, są m.in. Legolas oraz kobieta-elf, wojowniczka o imieniu Tauriel. Krasnoludowie - jednym z nich jest Gloin, ojciec Gimliego, przyszłego przyjaciela Legolasa - trafiają do niewoli, z której niezwykle trudno się wydostać.

Po wielu przygodach nad drużyną zawiśnie groźba podziału. Część będzie musiała zostać w zamieszkałym przez rasę ludzi mieście Laketown. Między dwójką bohaterów zacznie nawiązywać się romans. Ponadto od grupy odłączy się Gandalf - czarodziej ruszy na samotną wyprawę, przeczuwając, że pradawne zło stara się zawładnąć Śródziemiem. Orkowie gromadzą się w coraz liczniejsze oddziały, a w twierdzy Dol Guldur kryje się tajemniczy Nekromanta. Gandalf ma w pamięci ostrzeżenie Galadrieli: "Coś porusza się w cieniu. Coś, co jest ukryte przed naszym wzrokiem".

Zwieńczeniem wyprawy do Samotnej Góry - pod którą krasnoludowie z plemienia Durina założyli królestwo Erebor i swoje wielkie kopalnie - staje się w drugim filmie spotkanie ze Smaugiem. Zwabiony wieściami o zgromadzonych tam bogactwach, smok zaatakował Erebor, zabił mieszkańców i urządził sobie legowisko w olbrzymim kopcu złota, usypanym we wnętrzu góry.

Gdy kompania pod wodzą Thorina dociera do Ereboru, zastaje śpiącego tam smoka. Zbudzenie Smauga grozi ponową katastrofą. Tymczasem Bilbo dostaje zadanie - ma wydobyć z morza złota, w którym śpi Smaug, krasnoludzki arcyklejnot Arkenstone (Serce Góry). Dochodzi do starcia między smokiem i hobbitem. Smaug to smok cechujący się psychopatyczną osobowością i bardzo wysoką inteligencją, przebiegły i okrutny, potrafiący manipulować ofiarami.

Scenariusz filmowej trylogii "Hobbit" napisali wspólnie: Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson i Guillermo Del Toro. W scenariuszu uwzględniono nie tylko wydarzenia opisane przez Tolkiena w książce "Hobbit", ale także dodatki do powieści "Władca Pierścieni" (dołączone do "Powrotu Króla"). Ponadto scenarzyści wprowadzili do filmowej historii postać, której nie było w książce, Tauriel.

W obsadzie "Hobbita: Pustkowia Smauga" są m.in.: Martin Freeman (jako Bilbo), Ian McKellen (Gandalf), Richard Armitage (Thorin), Orlando Bloom (Legolas), Evangeline Lilly (Tauriel), Lee Pace (król Thranduil), Mikael Persbrandt (Beorn), Luke Evans (Bard, mieszkaniec miasta Laketown), Stephen Fry (władca Laketown). Stworzony przez specjalistów od technik komputerowych olbrzymi złoto-czerwony smok Smaug mówi w filmie głosem Benedicta Cumberbatcha.

Autorem zdjęć, kręconych w Nowej Zelandii, jest Andrew Lesnie, muzykę skomponował Howard Shore. Piosenkę do filmu, pt. "I See Fire", zaśpiewał Ed Sheeran. Film "Hobbit: Pustkowie Smauga" jest produkcją USA i Nowej Zelandii. Trwa 161 minut. Światowa premiera odbyła się 2 grudnia w Los Angeles, a premiera europejska 9 grudnia w Berlinie. Trzecia część trylogii trafić ma do kin w grudniu 2014 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Więcej nowości

Reklama