Szkoła Ikonopisarska "Mandylion" prezentuje swój dotychczasowy dorobek.
Jest to już druga wystawa ikon, wykonanych przez szkołę, która powstała w 2008 roku w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowskich Górach-Strzybnicy z inicjatywy ks. Roberta Potempy.
Obecnie pisaniem ikon zajmuje się tam 30 osób. Pierwsza wystawa odbyła się wiosną 2011 roku. Teraz można tu zobaczyć ponad 70 ikon, które przedstawiają wizerunki Matki Bożej, świętych oraz różne sceny, zapisane w Ewangelii. Centralną ikoną jest wizerunek przedstawiający Zwiastowanie Matce Bożej.
Otwarcie wystawy uświetnił występ męskiej scholi, również z parafii w Strzybnicy, która wykonała Akatyst ku czci Bogurodzicy.
– Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem – mówi ks. Marek Konowol, wikary parafii oraz opiekun szkoły ikonopisarskiej. – Jest to nasza misja ewangelizacyjna. Chcemy przez ikony w miejscach publicznych zachwycać ludzi Bogiem, głosić Ewangelię. Naszym celem jest umocnienie wiary wśród ludzi poprzez ikonę oraz stworzenie możliwości podziwiania sztuki – tłumaczy.
Ikony są wykonywane zarówno na drewnie pospolitym, jak i na szlachetnym. – Podczas tworzenia ikony każda czynność jest poprzedzona modlitwą – podkreśla Ewa Stępień, instruktorka oraz pomysłodawca wystawy. – Również każda warstwa ikony ma swój symbol. Deska przypomina nam o drzewie rajskim, przy którym został popełniony grzech, oraz o drzewie krzyża, na którym został on pokonany. Płótno, które przykleja się na deskę, symbolizuje pieluszki Pana Jezusa w żłobie, chustę, którą był owinięty w grobie, oraz obrus, który znajduje się na ołtarzu. Natomiast proszek, którym maluje się ikonę, daje kolory, które dał nam Bóg, jest to proch ziemi stworzony przez Niego. Złoto jest symbolem blasku Bożego. Każda ikona jest również podpisana i nazwana, tak samo jak Adam w raju dał nazwy wszelkiemu stworzeniu. Przypomina to nam dzieło stworzenia – tłumaczy.
Ze względu na duże zainteresowanie organizatorzy wydłużyli możliwość zwiedzania ekspozycji do końca stycznia. Wystawa znajduje się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnowskich Górach (ul. Zamkowa 5), jest otwarta codziennie w dni robocze od 9.00 do 16.30.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?