Stuletnia historia Rialta

Film pt. "Teatr niknących obrazów", przedstawiający sto lat działalności katowickiego Kinoteatru Rialto, od 15 stycznia będzie dostępny na płycie DVD. Tego dnia ta jedna z najważniejszych instytucji kultury w mieście będzie świętowała 101. rocznicę istnienia.

Film pt.: "Teatr niknących obrazów" powstał z okazji obchodzonych rok temu setnych urodzin Rialta. Wyreżyserowała go Dagmara Drzazga, a wyprodukowała Instytucja Filmowa "Silesia Film". Opowieść o historii kina i Katowic jest ilustrowana wspomnieniami wybitnych katowiczan: Sławomira Idziaka, Olgierda Łukaszewicza, Lecha Majewskiego, prof. Jana Malickiego, Barbary Ptak czy Michała Smolorza.

Kolejne, 101. urodziny Kinoteatr chce uczcić wydając film na DVD wraz z książeczką zawierającą stare zdjęcia i plany Rialta, a sam film "Teatr niknących obrazów" po raz ostatni zostanie wyświetlony na ekranie Rialta.

Rialto rozpoczęło swoją działalność w 1913 roku jako Kammer-Lichtspiele. Prawdopodobnie było to pierwsze kino na Górnym Śląsku uruchomione w obiekcie zbudowanym specjalnie w tym celu. Budynek należał do Martina Tichauera i Bertholda Kochmanna. Kinoteatr imponował orkiestrą, restauracją na piętrze z polską obsługą, palarnią cygar, zachwycał wytwornością i klasycyzującą fasadą. Kino wyświetlało wówczas wyłącznie filmy premierowe; już w początkach swojej działalności organizowało pokazy plenerowe.

Kinoteatr kilkakrotnie zmieniał nazwę. Nazwę Rialto nadano mu w 1928 r. 10 lat później ówcześni dzierżawcy kina - Jerzy Kunstliger z Katowic, dr Menasse Katz z Krakowa i dr Leopold Glesner z Warszawy - aby uciec przed spłatą długów urzędowi skarbowemu zmienili nazwę kina na Słońce.

W 1939 r. kino przyjęło nazwę UFA-Theater Rialto oraz w 1945 r., kiedy ostatecznie powrócono do nazwy Rialto. W latach powojennych pełniło funkcję kina repertuarowego, chętnie odwiedzanego przez mieszkańców Katowic. W Rialcie odbywały się np. Konfrontacje Filmowe czy Przegląd Filmów Radzieckich.

W ostatnich latach pojawiło się w mieście kilka multipleksów, co spowodowało zasadniczą zmianę rynku kinowego. Kino Rialto stanęło przed koniecznością sprostania nowym wyzwaniom. Podjęto decyzję o gruntownej modernizacji i przekształceniu obiektu w kinoteatr.

W ciągu ośmiu lat działalności - od zakończenia remontu - w Kinoteatrze Rialto odbyło się wiele przeglądów filmowych poświęconych największym twórcom światowego kina, m.in. Federico Felliniemu, Pedro Almodovarowi, Luisowi Bunuelowi, Tomowi Tykwerowi, Davidowi Lynchowi czy Emirowi Kusturicy. Kinoteatr Rialto jest także organizatorem imprez cyklicznych, jak Przegląd Filmów Górskich, na jego scenach Kabaretowej i Muzycznej wystąpili czołowi polscy artyści.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama