Wspomnienia miłośników rock'n'rolla

VI edycję ogólnopolskiego konkursu "Wspomnienia miłośników rock'n'rolla" ogłosiła Fundacja "Sopockie Korzenie". Organizatorzy czekają m.in. na dokumenty, fotografie, plakaty, płyty, spisane lub nagrane wspomnienia.

Prezes i założyciel fundacji Wojciech Korzeniewski powiedział PAP, że dzięki pięciu poprzednim edycjom konkursu udało się zebrać kilkaset bezcennych i unikatowych pamiątek związanych m.in. z działalnością z legendarnego klubu muzycznego Non Stop w Sopocie i odbywających się w kurorcie międzynarodowych festiwali muzycznych.

W ostatnich latach ofiarowano fundacji np. kilkaset nieznanych dotąd zdjęć artystów z autografami wykonanych w latach 70. ub. wieku głównie w czasie koncertów organizowanych w klubie Non Stop, ale też w innych miejscach Trójmiasta.

Wśród eksponatów, które trafiły do fundacji dzięki wcześniejszym edycjom konkursu, jest też m.in. nagranie wideo z koncertu Czesława Niemena, któremu w Sztokholmie w 1982 roku akompaniowała grupa Kombi. Występ polskich muzyków w stolicy Szwecji podczas stanu wojennego współorganizował Korzeniewski.

"Podarowano nam też np. wyciągnięty w ostatniej chwili ze śmietnika rulon, a w nim kilkadziesiąt starych plakatów z lat 60. o koncertach zespołów w Non Stopie" - dodał szef Fundacji "Sopockie Korzenie".

Korzeniewski podkreślił, że tegoroczna edycja konkursu przypada w 55. rocznicę pierwszego koncertu rock&rollowego w Polsce.

24 marca 1959 r. w klubie Rudy Kot w Gdańsku wystąpił zespół Rhythm and Blues z Bogusławem Wyrobkiem (1937-1997) jako solistą. Kapela powstała z inicjatywy Franciszka Walickiego, zwanego przez swych licznych fanów "polskim Presleyem".

1305alex Bogusław Wyrobek - Liszt Twist 63

Prace konkursowe należy nadsyłać do 14 sierpnia na adres fundacji (Sopot, 81-842, ul. Wybickiego 48). Zgłoszenia mogą być nadawane także spoza Polski. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się 20 września w Sopocie.

Materiały na konkurs będą oceniane w trzech kategoriach: wspomnienia uczestników lub fanów oraz niepublikowane opracowania o charakterze historycznym lub socjologicznym; dokumenty, pamiątki, kolekcje uczestników lub fanów, a także inne prace, dotyczące szeroko rozumianej historii muzyki rozrywkowej oraz publikacja roku tj. historyczne premiery lub reedycje związane z polską muzyką rozrywkową zgłaszane przez wydawnictwa lub autorów: książki, płyty CD i DVD, audycje, reportaże, felietony audio lub wideo.

W każdej z trzech kategorii przyznana zostanie nagroda główna i wyróżnienie. Jednym z laurów jest marmurowa statuetka w kształcie gitary.

Korzeniewski zapowiedział, że latem tego roku ma dojść do otwarcia Centrum Edukacji Muzycznej, które pełniłoby rolę ośrodka edukacyjnego i popularyzującego muzykę, ale też - po części muzeum polskiej muzyki rozrywkowej: wśród eksponatów znalazłyby się m.in. te nadesłane na konkurs. Placówka ma powstać na terenie Opery Leśnej, na której deskach od lat 60. organizowane są festiwale goszczące m.in. gwiazdy polskiej i zagranicznej muzyki.

Powstanie Centrum Edukacji Muzycznej odbędzie się we współpracy "Sopockich Korzeni" z miejskim samorządem oraz Muzeum Sopotu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama