Kościół parafialny jest największą drewnianą katolicką świątynią w Polsce. Wzniesiono go w 1677 roku. Data budowy oraz nazwisko cieśli zostały uwidocznione na belce tęczowej od strony prezbiterium.
Pierwszy kościół parafialny w Gawłuszowicach wybudowano jednak znacznie wcześniej, bo w 1215 roku. Jego fundatorem był Krystyn z Obichowa. Ten rok przyjmuje się za czas erygowania parafii.
Rada parafialna wraz z proboszczem ks. Witoldem Szczurem oraz wikariuszami – księżmi Radosławem Koterbskim i Łukaszem Turzyńskim – postanowili godnie uczcić przypadającą w przyszłym roku 800. rocznicę powstania wspólnoty.
Przygotowania do tak ważnego wydarzenia, w które aktywnie włączyły się też władze samorządowe, podzielono na dwa etapy. W tym roku będą one miały głównie charakter materialny, bo trzeba jeszcze zakończyć wiele pilnych prac. Między innymi konieczna jest budowa nowego parkingu przy parafialnym cmentarzu, który sfinansuje gmina.
– Gmina co roku przeznacza 15–20 tys. zł na potrzeby parafii, w tym na renowację zabytków. Dzięki dobrej współpracy z wójtem Janem Nowakiem mój poprzednik, ks. Jan Sarwa, podniósł z ruin zabytkową, bo wybudowaną w 1863 r., plebanię. Zostawił ją w stanie surowym. Odkąd tu pracuję, wstawiliśmy okna, doprowadzone zostały kanalizacja, elektryczność, odnowiono elewację. Dookoła budynku ułożyliśmy kostkę. W przyszłości na plebanii ma się mieścić Muzeum Ziemi Gawłuszowickiej im. ks. Adama Kopycińskiego – wymienia ks. Witold Szczur.
Zasadniczą część remontu kościoła przeprowadził z kolei ks. Tadeusz Rodak. Duży wkład w jego renowację miał również ks. Jan Sarwa. Obecny proboszcz wraz z wiernymi pomalowali pokryty gontami dach świątyni oraz postawili solidne, kamienne ogrodzenie.
– Pilną sprawą jest natomiast wymiana pięciu zgniłych belek w ścianie. W planie jest także remont dzwonnicy oraz budowa kamiennego ogrodzenia cmentarza, takiego jak wokół kościoła – wylicza proboszcz.
W nawale prac nie zapomniano oczywiście o duchowym przygotowaniu. Już w grudniu ubiegłego roku, przez trzy niedziele Adwentu, odbywały się rekolekcje parafialne. Wierni regularnie modlą się także do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godne przeżycie jubileuszu.
W planach, jeszcze w tym roku, jest także pielgrzymka do jego grobu. 22 czerwca natomiast gmina Gawłuszowice organizuje piknik rodzinny, na którym m.in. zaśpiewa Magda Anioł.
Uroczyste rozpoczęcie jubileuszowego roku nastąpi 30 listopada z udziałem ordynariusza sandomierskiego bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Wówczas też zainaugurowany zostanie cykl kazań poświęcony patronowi parafii św. Wojciechowi.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.