Coś dla miłośników kultury francuskiej

Pokazy filmów, koncerty, spotkania z pisarzami piszącymi w języku francuskim, a także atrakcje kulinarne, w ramach których można wygrać lot do Paryża znalazły się w programie tegorocznych Dni Frankofonii w Polsce. Odbywać się one będą od 4 do 30 marca w ośmiu miastach Polski.

"Tegoroczny program Dni Frankofonii w Polsce jest bardzo bogaty, obfituje w wiele różnych wydarzeń" - powiedział na konferencji prasowej w Warszawie Pierre Buhle ambasador Francji w Polsce.

Nowością tegorocznych Dni Frankofonii jest "Trasa Smaki Świata". W ponad 30 restauracjach w Warszawie będzie można skosztować dania charakterystyczne dla krajów obszaru Frankofonii. "Warszawscy restauratorzy podeszli do tego projektu bardzo ambitnie" - podkreślił Franck Pezza, z Przedstawicielstwa Walonia-Bruksela w Polsce.

Uczestnicy projektu "Smaki Świata" będą mogli wygrać lot do Paryża dla dwóch osób linią Air France wraz z bonem na zakupy w wysokości 100 euro, weekend dla dwóch osób w apartamencie prezydenckim w jednym z hoteli w Warszawie, a także wieczór z kolacją w Teatrze Lido w Paryżu. Finał konkursu odbędzie się 20 marca, kiedy to przypada Międzynarodowy Dzień Frankofonii.

W trakcie Dni Frankofoni odbędzie się także festiwal filmowy, na którym pokazane zostaną m.in. filmy kanadyjskie, szwajcarskie, marokańskie czy rumuńskie. Zaprezentowane będą także trzy filmy i trzy spektakle teatralne francuskiego reżysera Patrice Chereau.

Widzowie będą mogli także obejrzeć film dokumentalny "Zgubna pomoc" poświęcony realizowanemu przez trzy lata programowi pomocy dla Haiti, udzielonej po trzęsieniu ziemi w styczniu 2010 roku.

17 marca odbędzie się spotkanie z haitańskim pisarzem Michelem Soukarem pod tytułem "Polska-Haiti zapomniane pokrewieństwo", poświęcone relacjom historycznym i kulturalnym między Polską a Haiti, a 29 marca odbędzie się charytatywny koncert dla Haiti, na którym wystąpi haitański artysta Carlton Rara.

Carlton Rara Carlton Rara "Do You Love Me" (official music video)

Dni Frankfonii odbywać się będą od 4 do 30 marca w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Rybniku, Zielonej Górze, Poznaniu, Toruniu i Szczecinie. Więcej informacji na temat obchodów można znaleźć na stronie internetowej: www.frankofonia-polska.pl

Dni Frankofonii w Polsce zorganizowały ambasady w Polsce: Belgii, Grecji, Kanady, Francji, Luksemburga, Libanu, Demokratycznej Republiki Kongo, Rumunii i Szwajcarii oraz Przedstawicielstwo Walonia-Bruksela, Instytut Francuski w Polsce i Rumuński Instytut Kultury w Warszawie.

W skład Międzynarodowej Organizacji Frankofonii (OFI) skupiającej rządy krajów francuskojęzycznych wchodzi obecnie 77 państw w tym 57 członków i 20 obserwatorów, do których należy Polska. Organizacja reprezentuje ponad 220 mln osób posługujących się na co dzień językiem francuskim; według szacunków w 2050 r. wspólnota będzie liczyć 700 mln osób, z czego cztery piąte zamieszkiwać będzie kontynent afrykański.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości

Reklama