Pierwsza biografia o. Badeniego

"Nie bój się żyć" - to tytuł pierwszej biografii o. Joachima Badeniego, dominikanina, duszpasterza, kaznodziei, przyjaciela młodych, pióra Judyty Syrek, autorki kilku wywiadów z charyzmatycznym zakonnikiem.

Czwarta rocznica jego śmierci upływa 11 marca.

Autorka wykonała ogromną pionierską pracę, odtwarzając linię życia o. Joachima. Wprawdzie sam o swoim życiu sporo opowiadał, jednak trzeba było sięgnąć po dokumenty oraz świadectwa osób, które go znały. Judyta Syrek zapoznaje czytelnika z historią rodu Badenich (Kazimierz, bo takie było imię chrzcielne o. Joachima) pochodził z bardzo bogatego i wpływowego rodu arystokratycznego), przywołuje sylwetki jego bardziej znanych przedstawicieli, opowiada też historię matki - Alicji Ankarcrony, szwedzkiej arystokratki. Cennym świadectwem są opowieści przyrodniego rodzeństwa o. Badeniego - Marii Krystyny, Renaty i Karola Stefana Habsburgów. Aby je skompletować, autorka musiała pojechać do Żywca, Madrytu i Sztokholmu.

Judycie Syrek udało się też ustalić, kim była młodzieńcza sympatia z czasów studiów, o której o. Joachim nieraz opowiadał. Była to studentka UJ Anna Szczepańska, ciotka pisarza Jana Józefa Szczepańskiego. Jego córki, bratanice Anny, udostępniły jej pamiętnik, dzięki któremu można zorientować się, czemu małżeństwo nie doszło do skutku - obie rodziny miały wątpliwości, jak ułoży się życie współmałżonków pochodzących z różnych sfer, ale sami zainteresowani także się wahali.

Ważnym wątkiem jest tajemnicze przeżycie mistyczne, które miało miejsce we Lwowie - początek kolejnych przeżyć - odczucie, że Matka Boża kładzie dłoń na ramieniu bogatego młodzieńca. Zdarzenie to ostatecznie odmieniło jego życie. Było to rok przed wojną i sprawiło, że chodzący po nocnych klubach Kazio zaczął zastanawiać się nad powołaniem kapłańskim.

Autorka odtwarza niezwykły szlak wojenny swojego bohatera od opuszczenia na zawsze majątku w Busku po wstąpienie do nowicjatu w Anglii. Pewne fakty zostaną zapewne na zawsze już tajemnicą, gdyż Kazimierz Badeni współpracował z wywiadem, a takich informacji nikt później nie ujawnia. Równolegle Judyta Syrek opisuje wojenne, dramatyczne losy rodziny o. Joachima i bohaterską postawę matki - łączniczki AK oraz ojczyma, który mimo tortu nie podpisał folkslisty.

Wielką wartością są świadectwa osób, które należałby do duszpasterstwa akademickiego w Poznaniu, gdzie o. Joachim pracował blisko 20 lat. Dzięki nim zachowały się urocze anegdoty i opowieści świadczące o wielkim poczuciu humoru, mądrości życiowej, ale też głębokim zanurzeniu zakonnika w Bogu. Obrazu dopełniają wspomnienia jego współbraci zakonnych i krakowskich przyjaciół. Autorka opisuje też porażki - jej bohater zupełnie nie nadawał się na mistrza nowicjatu, gdyż stosował wojskowe metody wobec kandydatów zgłaszających się do zakonu.

Odrębny rozdział poświęca Autorka zaangażowaniu o. Joachima w Odnowę w Duchu Świętym, a co się z tym wiąże - darowi uzdrawiania. Dominikanin miał do tej sprawy dystans, ale nie wykluczał, że Bóg może zechcieć działać za jego pośrednictwem. W książce są też informacje o nadprzyrodzonych przeżyciach o. Joachima, w tym atakach złego ducha.

Opisane jest też wsparcie, jakiego o. Badeni udzielał opozycji, szczególnie młodym ludziom niepotrafiącym się pogodzić z niegodziwością systemu komunistycznego.

Wstrząsający jest opis śmierci o. Joachima, uzupełniony świadectwami Sylwii Juszkiewicz, pielęgniarki, która czuwała przy nim do końca, oraz jego współbraci zakonnych.

Hrabia Kazimierz Badeni, najznakomitsza partia II Rzeczpospolitej, w latach 30. ubiegłego wieku laureat konkursu fokstrota, był mimo światowych pokus wierny wpojonym w domu rodzinnym wartościom i całe życie poszukiwał i pragnął Boga, miał też dar zarażania tym pragnieniem ludzi, których spotykał. I nie bał się żyć tak, jak uczyła go matka.

Bogato ilustrowana książka opatrzona jest indeksem nazwisk, drzewem genealogicznym rodu Badenich, mapką ukazującą jego wojenne szlaki. Pewnym brakiem jest nieumieszczenie bibliografii o. Joachima - w ostatnich latach życia "podyktował" kilkanaście książek i uważał, że docieranie do czytelników to nowa forma jego działalności duszpasterskiej w okresie, gdy coraz bardziej opuszczały go siły fizyczne.

Judyta Syrek, Nie bój się żyć. Biografia ojca Joachima Badeniego, Wydawnictwo Znak, Kraków 2014.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama