Między Całunem Turyńskim a Chustą z Manoppello

W Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach niebawem otwarcie - wystawy rzeźb autorstwa Jacka Kicińskiego.

Autor to rzeźbiarz urodzony w Częstochowie. Studiował  w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku w latach 1987–92 (dyplom na wydziale rzeźby w pracowni prof. Edwarda Sitka w 1993 r.). Od 1999 r. pracuje jako pedagog w Zespole Sztuk Plastycznych w Katowicach, prowadząc pracownię rzeźby w metalu. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Na swoim koncie ma udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, plenerach, a także konkursach.

Artysta tworzy rzeźby sakralne, monumentalne, portretowe oraz kameralne. Swoje prace realizuje w różnorodnych materiałach: brązie, drewnie, sztucznych tworzywach, piaskowcu, granicie oraz innych opracowanych przez siebie technologiach.

Wystawa obejmuje prace rzeźbiarskie o charakterze sakralnym wykonane w tworzywach sztucznych oraz brązie a także fotografie m. in. z realizacją Stacji Drogi Krzyżowej znajdującej się na Górze Chełmskiej. Inspiracją do tej wystawy stała się praca naukowa o. Andreasa Rescha CSsR: „OBLICZE CHRYSTUSA – od Całunu Turyńskiego do Chusty z Manoppello”, w której analizuje aspekt podobieństwa i proporcji twarzy Chrystusa. Przedstawione na wystawie realizacje ukazują poszukiwanie przez artystę prawdziwego oblicza twarzy Chrystusa.

Wystawa, której otwarcie przewidziano na  10 kwietnia potrwa do 9 maja. W muzeum można też obejrzeć (do 3 kwietnia ) wystawę „Moja Pasja” – malarstwo na szkle Janiny Walczak-Budzicz orazy wystawy stałe „Gotycka sztuka sakralna Górnego Śląska” oraz „Sztuka sakralna Górnego Śląska od XVI-XVIII w.”.

Muzeum czynne jest we wtorki, środy i czwartki od 14 do 18, a w czasie trwania wystaw czasowych także w soboty od 11 do 15.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MUZEUM

Reklama

Reklama