Jawne tajemnice

"Jawne tajemnice" to kolejna przełożona na polski książka zeszłorocznej laureatki literackiego Nobla Alice Munro. W tym roku w Polsce ukażą się jeszcze dwa tomy opowiadań kanadyjskiej pisarki.

"Jawne tajemnice" to zbiór ośmiu opowiadań, które rozgrywają się w małym kanadyjskim miasteczku Carstairs. Ich bohaterkami są kobiety - samotne, zakochane, zbuntowane jak dziewczyna żyjąca wśród górskich plemion czy młoda wdowa, która z własnej woli udaje się do więzienia.

Bohaterki Munro używają plotki, by opowiedzieć światu o swoich tajemnicach: bibliotekarka zakochana w rannym żołnierzu, panna młoda, która opuszcza swój dom, by odnaleźć szczęście na drugim końcu świata, zdradzona żona odzyskująca spokój w zwodzeniu męża, kobieta, która z powodu oszustw już nigdy nie powie prawdy.

Munro przeplata rozmaite literackie konwencje, jedno z opowiadań rozgrywa się w listach, drugie zawiera opowiadanie w opowiadaniu, w kolejnym narracja zbudowana została wokół lokalnej piosenki.

W tym roku w Polsce ukazały się już dwie książki Alice Munro. Bohaterka "Dziewcząt i kobiet" (W.A.B.), Del Jordan, outsiderka dorastająca w latach czterdziestych, spaja poszczególne opowiadania w jeden spójny cykl. Munro powraca tu do swojego ulubionego tematu: dojrzewania, wchodzenia w dorosłość, przejścia pomiędzy byciem dziewczyną a kobietą.

Del ma dosyć prowincjonalnego życia w Ontario i wiejskiej mentalności. Dziewczyna żyje na farmie swojego ojca, gdzie najbliższymi jej osobami są stary kawaler, ekscentryczny przyjaciel rodziny oraz jej ordynarny młodszy brat. Kiedy Del zaczyna spędzać więcej czasu w centrum miasta, coraz częściej towarzyszy jej matka, pewna słuszności swoich poglądów agnostyczka, sprzedająca farmerom encyklopedie. Dziewczyna zaprzyjaźnia się również z energiczną lokatorką matki, Fern Dogherty, oraz jej przyjaciółką Naomi. Dziewczyna staje się bacznym obserwatorem, rejestrującym rzeczywistość małomiasteczkowego życia.

W styczniu Wydawnictwo Literackie opublikowało "Taniec szczęśliwych cieni" - piętnaście historii, w których Munro patrzy na świat oczami kobiet, mówiąc o przemijaniu, złożoności więzów rodzinnych, specyfice życia w małych miasteczkach i ogromnych różnicach między światem mężczyzn i kobiet. W maju natomiast nakładem WL wyszła najnowsza książka i - jak sama autorka twierdzi - najbardziej osobista książka tegorocznej noblistki, zatytułowana "Drogie życie". To czternaście opowiadań o związkach, ale i sekretach nawet najbliższych sobie ludzi, a także bardzo osobiste wspomnienia autorki, przywołującej rodzinny dom w Wingham, rodziców, młodszą siostrę, młodzieńcze rozterki, lęki i obsesje.

Ale to nie koniec festiwalu książek Munro w polskich wydawnictwach - WL planuje w najbliższym czasie opublikować kolejne dwa tomy opowiadań: "Księżyce Jowisza" i "Odcienie miłości"

Alice Munro została nagrodzona literackim Noblem jako "mistrzyni krótkiej formy literackiej". Wśród polskich pisarzy i krytyków literackich przeważa opinia, że to jeden z bardziej zasłużonych literackich Nobli ostatnich lat.

"Jawne tajemnice" ukazały się nakładem wydawnictwa W.A.B.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama