Izraelski zespół Ice 9 oraz niemiecki Abby wystąpią podczas finału Life Festival Oświęcim, którego główną gwiazdą będzie Eric Clapton - poinformowali organizatorzy imprezy. Koncert odbędzie się 28 czerwca.
Formacja Ice 9 zadebiutowała w 1996 r. albumem "The Beginning of the Right Life". Trzy lata później ukazała się ich druga płyta "Kerach Tesha". Wkrótce po jej wydaniu zespół zawiesił działalność, a jego członkowie zajęli się własnymi projektami. 10 lat temu trzech muzyków Ice 9 - Ohad, Roy i Uri nagrali rockowy album z tekstami Abrahama Koplowicza, 14-letniego więźnia z łódzkiego getta, który zginął latem 1944 roku w komorze gazowej niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau. Wokalista Noam Rotem nagrał natomiast własną wersję utworu Jacka Kaczmarskiego "Nasza Klasa". Zespół reaktywował się w 2013 r.
Abby to zespół z Berlina, którego muzyka łączy rock z elektroniczną muzyką taneczną. W ubiegłym roku ukazał się ich debiutancki krążek "Friends&Enemies". Muzycy koncertowali m.in. w Londynie, Nowym Jorku i Los Angeles.
searchingforabby
Streets - Abby (Monsier Adi Remix)
Life Festival Oświęcim odbędzie się od 25 do 28 czerwca. Wystąpią na nim m.in. amerykańska ikona muzyki grunge Soundgarden, zespoły Luxtorpeda i Balkan Beat Box, Edyta Bartosiewicz oraz przedstawiciele polskiej sceny hip-hopowej, w tym Kaliber 44. Częścią festiwalu będzie także spektakl "Słoneczni chłopcy" warszawskiego Teatru 6.piętro. Wystąpią m.in. Krzysztof Kowalewski i Piotr Frączewski.
Pierwsza edycja oświęcimskiego festiwalu odbyła się w czerwcu 2010 roku. Wystąpił wtedy m.in. izraelski zespół reggae Hatikva 6. Do Oświęcimia przyjeżdżali także Matisyahu, James Blunt, Peter Gabriel i Sting.
Ideą Life Festival Oświęcim jest budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi, a w konsekwencji potępienie rasizmu i antysemityzmu. Przesłanie to wypływa z Oświęcimia, w którym podczas wojny Niemcy utworzyli obóz Auschwitz, symbol zagłady Żydów i Romów, a także martyrologii Polaków, obywateli sowieckich i przedstawicieli innych narodów.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.