Niedawno zakończono zdjęcia do dokumentalnej części kolejnej produkcji z cyklu "Dolny Śląsk pełen historii". Film "Dolina pałaców i ogrodów" opowiada o 30 zamkach w kotlinie jeleniogórskiej, zwanej dolnośląską doliną Loary. Trafi też do szkół i bibliotek.
Reżyser i scenarzysta "Doliny pałaców i ogrodów" Maciej Kieres w rozmowie z PAP podkreślił, że nie chodzi tylko o pokazanie obiektów pod kątem architektonicznej atrakcyjności.
"Dolnośląskie zamki i pałace są piękne, ale ta wyjątkowa architektura jest tylko pretekstem, by opowiedzieć o wielu wydarzeniach i ludziach, którzy tutaj żyli lub gościli. W naszym filmie pojawia się m.in. Fryderyk Chopin, co może być dla niektórych widzów nawet pewnym zaskoczeniem. Natomiast Chopin wielokrotnie koncertował w Wojanowie" - powiedział Kieres.
Film jest fabularyzowanym dokumentem, jego scenariusz przewiduje nakręcenie wielu scen kostiumowych. Zaplanowane jest m.in. odtworzenie historycznych wydarzeń z udziałem grup rekonstrukcyjnych, statystów oraz aktorów. Nakręcone zostaną m.in. fragmenty bitwy pod Burkatowem, która odbyła się podczas wojny siedmioletniej.
Zrealizowano już dokumentalną część filmu. Narratorką jest w niej dziennikarka i autorka książek o poszukiwaczach skarbów Joanna Lamparska, która opowiada nie tylko o faktach, ale również o legendach związanych z dolnośląskimi zamkami.
Jak zaznaczył Kieres, film ma trafić do dolnośląskich szkół i bibliotek jako materiał edukacyjny i popularyzujący wiedzę o zabytkach i historii regionu. Produkcja ma być gotowa w tym roku.
Na obszarze zaledwie stu km kwadratowych kotliny jeleniogórskiej znajduje się 30 bardzo różnych rezydencji. Są to gotyckie zamki i wieże obronne, renesansowe dwory, barokowe pałace i XIX-wieczne, neogotyckie, neorenesansowe i klasycystyczne rezydencje, wzniesione przez najwybitniejszych architektów epoki. Do najciekawszych należą: zamek Bolczów w Janowicach, pałace w Wojanowie, Brunowie, Dąbrownicy, Pałac Królewski w Mysłakowicach.
Cykl fabularyzowanych filmów dokumentalnych "Dolny Śląsk pełen historii" to projekt Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu, który jest jednostką samorządową województwa. Filmy powstają w koprodukcji z ośrodkiem TVP Wrocław.
Dotychczas zrealizowano produkcje m.in. o księżnej Daisy z wałbrzyskiego zamku Książ, o księżnej Mariannie Orańskiej, historii gazownictwa na Dolnym Śląsku i sztolniach zbudowanych podczas II wojny światowej przez hitlerowców.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?