Od pierwszego takiego spotkania minęło 8 lat. Od tego czasu życie kulturalne nabrało rozpędu. Zmieniło się także oblicze Lublina.
Dzięki Nocy Kultury, która w tym roku odbędzie się z 7 na 8 czerwca, pojawiają się nowe inicjatywy artystyczne i kolejne festiwale przyciągające nie tylko coraz więcej mieszkańców, ale również turystów z Polski i Europy. Tegoroczna Noc Kultury będzie zupełnie nowym doświadczeniem.
– Sukces tego wydarzenia pokazuje nam, ze nie brakuje artystów, którzy chcą wejść w swoisty dialog z przestrzenią miasta – mówi Dariusz Figura, koordynator Nocy Kultury. W tym roku bowiem wydarzenia kulturalne mają zagościć na parkingach, chodnikach czy skwerach.
– Zasadą Nocy Kultury jest to, że artyści nie pobierają wynagrodzeń. Oni tak naprawdę dają swoje siły, zdolności i energię mieszkańcom miasta i gościom – zaznacza.
W ubiegłym roku wyznaczono siedem kategorii: słowo, sztuki wizualne, muzyka, film, taniec, teatr oraz wiedza. W tym roku organizatorzy dołączyli m.in. kulturę fizyczną, która zawiera w sobie sporty miejskie czy sztukmistrzów.
– Staramy się prowadzić do zderzeń kulturalnych. Chcemy konfrontować artystów lubelskich z innymi, tak by następowała wymiana doświadczeń. Nie sprowadzamy na nasze wydarzenie gwiazd, ale artystów, którzy chcą dzielić się sztuką z mieszkańcami miasta – dodaje D. Figura.
– Noc Kultury nie polega na zapraszaniu artystów z gotowymi projektami i prezentacją gotowych produktów, gdyż nasze przedsięwzięcie zakłada przygotowywanie wydarzeń artystycznych specjalnie na Noc Kultury w Lublinie – dodaje Agnieszka Wojciechowska. – Nie jest to także typowy festiwal. Nie ma tu jednej sceny, ale wymyślamy miejsca i wydarzenia, które staną się nietypowe właśnie tej nocy. Ma to być też sposobność do odkrycia i poznania miasta – tłumaczy.
Organizatorzy, jak każdego roku, martwią się tym, by instytucje i odpowiednie służby zadbały o bezpieczeństwo. Na Noc Kultury ściągają tłumy, dlatego bezpieczeństwo jest bardzo ważne.
– Nie chcemy, by jakiekolwiek incydenty zostawiły rysę na tym wydarzeniu. Ludzie czasami postępują nieodpowiedzialnie. Dlatego rozpoczęliśmy kampanię – Jaka kultura? Ty decydujesz! Będziemy zwracać uwagę na to, by kultura była prawdziwą kulturą – stwierdza Marcin Słowikowski.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
Do 27 stycznia można podziwiać w Rzymie obraz Marca Chagalla.
Wchodzących na Plac św. Piotra ze szczytu Pałacu Apostolskiego wita mozaika Matki Kościoła.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Jeden z największych filmowych przebojów lat ’90, a może i całej dotychczasowej kinematografii.