W niedziele zakończył się XXIX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów w Niepokalanowie. Statuetki z wizerunkiem św. Maksymiliana Kolbego, dyplomy i nagrody trafiły do kilkudziesięciu twórców.
Film pt. „Jak pokonać szatana” w reżyserii Michała Kondrata zdobył Grand Prix zakończonego w niedzielę XXIX Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów Niepokalanów 2014.Obraz wyróżniono za mistrzowskie ukazanie możliwości zwycięstwa dobra nad złem we współczesnym świecie, w którym istnieje i działa szatan. Reżyser postanowił zrealizować ten film, ponieważ pracował przez pięć lat jako asystent egzorcysty. "Bardzo się cieszymy, że został dobrze przyjęty także w środowisku samych egzorcystów, którzy są ekspertami w dziedzinie walki duchowej, jak również przez różne wspólnoty i ludzi, którzy po obejrzeniu tego filmu stwierdzili, że można z niego wyprowadzić jakąś naukę dla siebie" – powiedział Michał Kondrat.
Pierwszą nagrodę w kategorii programów telewizyjnych otrzymał film Krzysztofa Tadeja zatytułowany „Papież Franciszek, człowiek, który zmienia świat” za ukazanie papieża Franciszka, będącego blisko Boga i potrzebującego człowieka. Obraz zrealizowano wkrótce po wyborze kard. Bergoglio na papieża.
Pierwsze miejsce w kategorii filmów dokumentalnych zdobył film „Być koptem w Egipcie (reż.reż. Maciej Grabysa, Michał Król, producent: ks. Adam Parszywka) „Za odważne ukazanie prześladowań chrześcijan w dzisiejszym Egipcie".
Nowością tegorocznego festiwalu była kategoria teledysków. Pierwszą nagrodę spośród kilkudziesięciu zgłoszonych wideoklipów zdobył „Effata” w reżyserii Marcina Mokrego.
W kategorii radiowej pierwsza nagroda trafiła do Mariana Florka i Anny Przewoźnik z redakcji radiowej tygodnika katolickiego Niedziela za audycję „Ks. Jerzy Popiełuszko. Męczennik za wiarę i Ojczyznę”.
W tym roku na festiwal wpłynęło 158 filmów, teledysków i programów telewizyjnych oraz 40 programów radiowych i multimedialnych z 23 krajów świata.
Organizatorami XXIX KFFiM są Katolickie Stowarzyszenie Filmowe im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego i Klasztor Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie.
Więcej informacji na stronie: www.festiwalniepokalanow.pl/
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.