Dwanaście zespołów z różnych stron świata, w tym z Indii, Peru i Turcji, wystąpi w tegorocznym 46. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, jaki w dniach do 21 do 30 sierpnia odbędzie się w Zakopanem.
W tym roku festiwal rozpocznie się w samym sercu Tatr, bo na Kasprowym Wierchu, gdzie zaprezentują się przedstawiciele poszczególnych zespołów. Dopiero potem odbędzie się msza św. ekumeniczna i tradycyjny pochód zespołów uczestniczących w festiwalu ulicami Zakopanego. Po raz kolejny patronatem honorowym objęła go małżonka Prezydenta Anna Komorowska.
Prezentacja tegorocznej edycji festiwalu odbyła się już jakiś czas temu w Krakowie w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie organizatorzy przyjechali z doborową kapelą góralską.
Jak podkreślił dyrektor festiwalu i dyrektor biura promocji Zakopanego Andrzej Kawecki, festiwal w Zakopanem to ogromne, wielowymiarowe wydarzenie - promocyjne, edukacyjne, naukowe. "Nasz festiwal jest też opoką dla tożsamości narodowej i folkloru górskiego" - podkreślił.
Celem festiwalu jest kultywowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego górskich regionów Polski, Europy i świata, promocja polskiej kultury ludowej, folkloru podhalańskiego, a także miasta Zakopane.
Zespoły rywalizować będą o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi w trzech kategoriach - tradycyjnej, prezentującej folklor w formie artystycznie przetworzonej i stylizowanej.
Polskie zespoły do udziału w festiwalu zostaną zakwalifikowane podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Funkcję gospodarza festiwalu będzie w tym roku pełnił zespół "Watra" z Czarnego Dunajca.
W programie festiwalu znalazły się nie tylko konkursowe występy, ale także związane z nim Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, warsztaty folklorystyczne, koncert "Muzyka Łuku Karpat", kiermasz sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych od 2013r. noszący imię Władysława Trebuni-Tutki, koncert "Mali Górale" i warsztaty sztuki ludowej dla dzieci. Gwiazdą tegorocznego koncertu "Na Folkową Nutę" będzie Zespół Megitza z wokalistką Małgorzatą Babiarz.
Megitza
MEGITZA - "Beauty Rumelaj" - official video
Organizatorzy przygotowali także wystawę poświęconą Oskarowi Kolbergowi z okazji 200. rocznicy jego urodzin, konkurs fotograficzny oraz piknik w stylu "etno" na zakończenie wakacji, a także warsztaty projektowania wnętrz oraz koncert ukraińskiego zespołu "Kozak System".
Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich odbył się w Zakopanem w 1968 roku. Początkowo wszystkie zespoły rywalizowały w jednej kategorii, a do zdobycia była tylko jedna główna nagroda - "Złota Ciupaga". Później opracowano nowy regulamin, wprowadzający trzy kategorie zespołów: prezentujących folklor w formie autentycznej, w formie artystycznie opracowanej oraz stylizowanej. W 1975 r. wprowadzono czwartą kategorię zespołów prezentujących folklor rekonstruowany, czyli odtworzony na podstawie literatury i zapisów archiwalnych. Ta forma konkursu przetrwała do dzisiaj.
Korzenie Festiwalu sięgają roku 1935, kiedy to odbył się pierwszy zjazd górali pod nazwą "Święta Gór". Na Podhale zjechali wówczas artyści ludowi z Karpat, od Czeremoszu po Olzę. Ówczesny zjazd miał charakter konkursu, a główne nagrody przypadły Hucułom. W 1938 r. zmieniono nazwę festiwalu na "Tydzień Gór", a impreza odbyła się w Wiśle. Po wojnie festiwal reaktywowano pod nazwą "Jesieni Tatrzańskiej". Od 1968 r. przyjął nazwę Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.