Teatr na pustyni

Kielecki Teatr Tańca wystąpi w realizowanej przez Operę Izraelską "Traviacie" Verdiego na izraelskiej pustyni u stóp góry, na której znajduje się twierdza Masada, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Operę reżyseruje Michał Znaniecki, a choreografię przygotowała dyrektor KTT Elżbieta Szlufik-Pańtak oraz jej zastępca Grzegorz Pańtak. Orkiestrą dyrygować będzie izraelski dyrygent Daniel Oren.

"Traviata" zostanie wystawiana w ramach festiwalu organizowanego na wolnym powietrzu przez Operę Izraelską. Od 2010 roku na specjalnie zbudowanej scenie u stóp góry, na której znajduje się starożytna żydowska twierdza Masada, na pustyni Judzkiej nad morzem Martwym, zobaczyć można było "Nabucco", "Aidę" oraz "Carmen".

W połowie czerwca na scenie, która liczy 3,5 tys. m.kw., wystąpi 900 wykonawców, wśród nich 30 tancerzy z Kieleckiego Teatru Tańca.

Zespół kieleckiego teatru występuje w dwóch aktach, w pierwszym i trzecim, w scenach, wykonywanych przez grupy taneczne. "Jesteśmy na balu, jesteśmy też postaciami w pochodzie śmierci z trzeciego aktu. Używamy na scenie m.in. szczudeł i fajerwerków z konfetti" - mówił dziennikarzom Grzegorz Pańtak.

Jak podkreśliła Elżbieta Szlufik-Pańtak udział w takim widowisku jest nie tylko wyróżnieniem dla kieleckiego teatru, ale i nowym doświadczeniem dla wszystkich artystów chociażby ze względu na miejsce, w którym ono się odbywa.

Kieleckich tancerzy do współpracy zaprosił reżyser widowiska, który współpracował z nimi przy operze "Turandot" realizowanej we Wrocławiu. Ale to nie jedyni Polacy biorący udział w przedsięwzięciu: światło i wideo reżyseruje Bogumił Palewicz, a kostiumy zaprojektowała Joanna Medyńska.

Jak szacują organizatorzy widowisko zobaczy ok. 60 tys. widzów nie tylko z Izraela, ale też z całego świata. Ponadto podczas prób widownia będzie otwarta dla lokalnej społeczności.

"Traviata" będzie wystawiana cztery razy: 12, 14, 16 i 17 czerwca.

Michał Znaniecki jest reżyserem, dramaturgiem, scenografem i pedagogiem. W wieku 24 lat zadebiutował jako reżyser w mediolańskiej La Scali spektaklem opartym na muzyce Monteverdiego. Jest autorem ponad 100 spektakli muzycznych i dramatycznych, których premiery odbyły w najważniejszych teatrach i operach na świecie.

Kielecki Teatr Tańca został założony w 1995 roku przez Elżbietę Szlufik-Pańtak i Grzegorza Pańtaka. Repertuar teatru związany jest z różnymi stylami tańca jazzowego. Wśród zrealizowanych przedstawień są m.in. "Pasja" z muzyką Pawła Łukowca (2006), "Zdarzyło się w Jeruzalem" z muzyką Krzesimira Dębskiego (2008), "Święto wiosny" w choreografii Angelin Preljocaja.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama