Katarzyna Nowak, niewidoma artystka z Wrocławia, od zawsze intensywnie „oglądała” świat wokół siebie. Obecnie pełni funkcję honorowego ambasadora audiodeskrypcji.
Wspomniane centrum jest bardzo mocno zaangażowane w działania na rzecz integracji osób niepełnosprawnych – zwłaszcza niewidomych i niesłyszących. Od 2013 roku realizuje międzynarodowy projekt „Islandia i Polska przeciw wykluczeniu z kultury”, związany między innymi z propagowaniem audiodeskrypcji, a także kultury obu krajów. W jego ramach odbywają się kolejne wydarzenia – we Wrocławiu i nie tylko. W islandzkim Reykjaviku, w Café Rosenberg, podczas otwarcia festiwalu „Sztuka bez granic” odbył się koncert właśnie Katarzyny Nowak.
– Jak się okazuje, Islandia jest na początku drogi, jeśli chodzi o audiodeskrypcję. To my możemy ich uczyć, jak to robić – wyjaśnia, dodając, że opisywanie filmu osobie niewidomej to sztuka – nie chodzi tu bowiem o to, by streszczać dialogi, ale odpowiednio wyrazić to, czego nie słychać.
– W Reykjaviku wykonywałam piosenki po polsku, angielsku i francusku, opowiedziałam także słuchaczom nieco o sobie. Następnego dnia słuchałam filmu z audiodeskrypcją „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Miałam też okazję wybrać się na wycieczkę pod górę Esja – gdzie zresztą straszliwie wiało – mówi.
Kasia wspomina, że wrocławskie Muzeum Narodowe prawdopodobnie umożliwi zwiedzanie wystaw z audiodeskrypcją, Dobrze by było, by wielkie kina miały w swojej ofercie takie projekcje. Gdy rozmawia się z niewidomą artystką, wie się, że warto. Kasia dobrze się orientuje nawet w kwestiach, które pozostają niedostępne dla jej oczu – jak choćby balet czy pantomima. Pozostaje „żywą reklamą” audiodeskrypcji.
Kultura otwarta
W Centrum Kultury Wrocław-Zachód przy ul. Chociebuskiej 4–6 w ramach projektu „Wykluczeni z kultury 2014” odbywają się integracyjne projekcje filmowe z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących, połączone ze spotkaniami z twórcami filmowymi, ponadto spektakle teatralne z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących, integracyjne warsztaty fotograficzne dla dzieci i młodzieży niesłyszącej, niewidomej i ich zdrowych rówieśników, integracyjne warsztaty teatralne, koncerty, wystawy i spotkania w ramach promowania twórczości osób niepełnosprawnych. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Więcej informacji można znaleźć na www.ckwz.art.pl.
Kontakt: 71 354 46 60, biuro@ckwz.art.pl.
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.