Cieszy się renomą wśród najlepszych pianistów świata – to nie jest przypadek.
W notkach biograficznych wielu znakomitych pianistów widnieje wpis: „brał udział” albo występował, albo „prowadził kurs mistrzowski” podczas Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
Festiwalowo muzyka Chopina w Dusznikach w tym roku będzie brzmiała po raz 69. To najstarszy nieprzerwanie działający festiwal pianistyczny na świecie, a także najstarszy polski festiwal muzyczny. Dworek Chopina jest miejscem, w którym od kilku pokoleń spotykają się światowej klasy artyści oraz wielbiciele muzyki Chopina i pianistyki.
Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny festiwalu, zaprasza do Dusznik utalentowanych pianistów z całego świata, dla których występ w Dusznikach jest często debiutem przed polską publicznością. Wydarzeniom festiwalowym towarzyszą kursy mistrzowskie prowadzone przez wybitnych pedagogów. Pierwszy festiwal odbył się 25 i 26 sierpnia 1946 r., w 120. rocznicę dusznickich koncertów genialnego muzyka.
Skąd w ogóle Fryderyk w Dusznikach? Jak wielu innych – dla poratowania zdrowia. W Dusznikach Chopin spędził lato 1826 r. Po ukończeniu ostatniej klasy w Liceum Warszawskim wybrał się wraz z matką w podróż do „wód Szlązkich” na kurację, składającą się ze spacerów po kurorcie i codziennego picia wód (ze źródła Laubrunn) z dodatkiem serwatki z koziego mleka i ziół. Muzyk zwiedzał też okolice i dał się namówić na dobroczynny koncert… a nawet dwa. „Kuryer Warszawski” w numerze z 22 sierpnia 1826 r. zamieścił następującą notkę: „[...] gdy kilkoro dzieci przez śmierć ojca do wód na kurację przybyłego, sierotami stały się, p. Chopin, ośmielony przez osoby talent jego znające dał 2 koncerta na dochód tychże, co jemu wiele chwały, a tym nieszczęśliwym wsparcie przyniosło”.
Dzisiaj festiwal to prawdziwe święto muzyki nie tylko dla melomanów, ale też dla kuracjuszy i mieszkańców miasta. Wprawdzie do sali koncertowej może wejść tylko 300 osób, ale organizator, Fundacja Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich, zadbał, żeby koncerty były słyszalne także poza salą. Więc każdy, kto chce przekonać się, jak niezwykła jest muzyka Chopina wykonywana przez największych mistrzów fortepianu, wystarczy, że podejdzie w okolice dworku, a usłyszy transmisję „na żywo” tego, co się właśnie dzieje podczas festiwalu. Dodatkową atrakcją jest fakt, że niektóre koncerty będą transmitowane przez Program 2 Polskiego Radia (o 20.00 od 1 do 4 sierpnia oraz 6 i 9 sierpnia – z wyjątkiem 2 sierpnia, wtedy o 16.00).
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.