Arcybiskup porozumienia

Niemieckie miasto Fulda przyznało emerytowanemu ordynariuszowi diecezji opolskiej abp Alfonsowi Nossolowi Nagrodę Winfrieda. Honorowane są nią osoby, które przyczyniły się do budowania porozumienia pomiędzy narodami. Abp Nossol odbierze nagrodę 5 września.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP sekretarz biskupa opolskiego ks. Joachim Kobienia Nagroda Winfrieda przyznawana jest przez miasto Fulda od 2001 ludziom, którzy przyczynili się do budowania porozumienia i usuwania podziałów między narodami. "Tak jak święty Bonifacy - inaczej Winfried, patron Fuldy. Pochodził on z Wysp Brytyjskich, ale był misjonarzem w Holandii czy w Niemczech i męczeńsko oddał życie, by nieść Chrystusa oraz wprowadzać jedność między narodami" - wyjaśnił ks. Kobienia.

Duchowny dodał, że uhonorowany wyróżnieniem abp Nossol mocno przyczynił się do budowania porozumienia między narodem polskim i niemieckim, czego bodaj najbardziej znanym przejawem była historyczna Msza Pojednania w Krzyżowej (Dolnośląskie) odprawiona w 1989 r. Uczestniczyli w niej ówczesny premier Polski Tadeusz Mazowiecki oraz kanclerz Niemiec Helmut Kohl. Opolski hierarcha przewodniczył tej mszy.

Dotychczas laureatami Nagrody Winfrieda byli m.in. długoletni przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec kard. Karl Lehmann, czy były premier Luksemburga, wybrany niedawno na przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. "Z Polski nikt jeszcze nie otrzymał tej nagrody" - powiedział ks. Kobienia.

Sekretarz biskupa opolskiego dodał, że nagrodę przyznaje gremium, w skład którego wchodzą m.in. przedstawiciele rady miasta w Fuldzie oraz biskup pomocniczy Fuldy. Ma ona formę statuetki św. Bonifacego. Jej wręczenie odbywa się rokrocznie w zamku miejskim w Fuldzie. Wyróżnienie wiąże się też z nagrodą pieniężną w wysokości 10 tys. euro, którą laureaci przekazują na "cel dobra publicznego", wskazując ten cel.

Tegoroczna gala zaplanowana została na 5 września. Abp. Nossol w rozmowie z PAP potwierdził, że wybiera się na uroczystość, ale nie chciał komentować wyróżnienia, bo - jak powiedział - zbyt mało wie jeszcze o jego szczegółach.

Abp. Nossol był już wcześniej nagradzany za wkład w pojednanie między Niemcami i Polską np. Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą wręczonym mu w 2009 roku przez ówczesnego prezydenta Niemiec Horsta Koehlera, czy - w Polsce - Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski przyznanym w ub. roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w Kamieniu Śląskim (opolskie) m.in. za wybitne zasługi i zaangażowanie w sprawy ekumenizmu i jedności chrześcijan, a także właśnie za działalność na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości

Reklama